| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Firmy, które pobrały z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych bez efektu zachęty, muszą je zwrócić

Firmy, które pobrały z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych bez efektu zachęty, muszą je zwrócić

Pracodawcy będą musieli zwrócić dofinansowanie, jakie uzyskali z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzeń pracowników, którzy stali się niepełnosprawni dopiero po nawiązaniu stosunku pracy. Będą musieli również skorygować dokumenty, jakie złożyli w PFRON. Nie wiadomo jednak, jakiego okresu to dotyczy.

Treść komunikatu PFRON z 21 września 2010 r.

Efekt zachęty

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami zgłaszanymi przez pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne w sprawie tzw. efektu zachęty, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, że przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych) (Dz.Urz. WE L 214 z 09.08.2008, str. 3).weszły w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

Tym samym pracodawcy otrzymujący pomoc publiczną po 1 stycznia 2009 r. (w tym w postaci miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych) obowiązani są samodzielnie badać wystąpienie efektu zachęty począwszy od dofinansowania należnego za styczeń 2009 r.

W przypadku stwierdzenia przez pracodawcę, że efekt zachęty w jego przypadku nie wystąpił, należy dokonać stosownych korekt składanych deklaracji oraz zwrócić nienależnie otrzymane środki z tytułu dofinansowania. Kwota należnych odsetek zostanie wyliczona poprzez system SODiR, który wygeneruje notę odsetkową.

Komunikat ten świadczy o obowiązku zwrotu dofinansowania (wraz z odsetkami) uzyskanego po 1 stycznia 2009 r. na każdego pracownika, który stał się niezdolny do pracy po nawiązaniu stosunku pracy. Jednak w związku z informacją, jaką uzyskał OBPON, warto zwrócić się do PFRON o zajęcie stanowiska w indywidualnej sprawie.

Na dzień oddania tego numeru „Monitora prawa pracy i ubezpieczeń” do druku, PFRON nie udzielił ostatecznej odpowiedzi, od jakiej daty udzielone dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika, bez udowodnienia tzw. efektu zachęty, będzie musiało zostać zwrócone (wraz z odsetkami za zwłokę). Po ustaleniu ostatecznego stanowiska przez PFRON, poinformujemy o nim Państwa na naszych łamach.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK