| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Firmy, które pobrały z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych bez efektu zachęty, muszą je zwrócić

Firmy, które pobrały z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych bez efektu zachęty, muszą je zwrócić

Pracodawcy będą musieli zwrócić dofinansowanie, jakie uzyskali z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzeń pracowników, którzy stali się niepełnosprawni dopiero po nawiązaniu stosunku pracy. Będą musieli również skorygować dokumenty, jakie złożyli w PFRON. Nie wiadomo jednak, jakiego okresu to dotyczy.

Treść komunikatu PFRON z 21 września 2010 r.

Efekt zachęty

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami zgłaszanymi przez pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne w sprawie tzw. efektu zachęty, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, że przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych) (Dz.Urz. WE L 214 z 09.08.2008, str. 3).weszły w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

Tym samym pracodawcy otrzymujący pomoc publiczną po 1 stycznia 2009 r. (w tym w postaci miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych) obowiązani są samodzielnie badać wystąpienie efektu zachęty począwszy od dofinansowania należnego za styczeń 2009 r.

W przypadku stwierdzenia przez pracodawcę, że efekt zachęty w jego przypadku nie wystąpił, należy dokonać stosownych korekt składanych deklaracji oraz zwrócić nienależnie otrzymane środki z tytułu dofinansowania. Kwota należnych odsetek zostanie wyliczona poprzez system SODiR, który wygeneruje notę odsetkową.

Komunikat ten świadczy o obowiązku zwrotu dofinansowania (wraz z odsetkami) uzyskanego po 1 stycznia 2009 r. na każdego pracownika, który stał się niezdolny do pracy po nawiązaniu stosunku pracy. Jednak w związku z informacją, jaką uzyskał OBPON, warto zwrócić się do PFRON o zajęcie stanowiska w indywidualnej sprawie.

Na dzień oddania tego numeru „Monitora prawa pracy i ubezpieczeń” do druku, PFRON nie udzielił ostatecznej odpowiedzi, od jakiej daty udzielone dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika, bez udowodnienia tzw. efektu zachęty, będzie musiało zostać zwrócone (wraz z odsetkami za zwłokę). Po ustaleniu ostatecznego stanowiska przez PFRON, poinformujemy o nim Państwa na naszych łamach.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK