| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Zatrudnianie pracowników w ramach projektu finansowanego z Unii Europejskiej

Zatrudnianie pracowników w ramach projektu finansowanego z Unii Europejskiej

Czy istnieją przesłanki uniemożliwiające zawarcie 2 umów o pracę łącznie na 1,5 etatu (1/1 i 1/2) z jednym pracownikiem w ramach jednego projektu finansowanego z Unii Europejskiej, gdy zadania obejmujące oba stanowiska są czynnościami administracyjnymi?

W takich okolicznościach nie mogą Państwo zawrzeć z pracownikiem dwóch umów. Dodatkowe zatrudnienie w wymiarze 1/2 etatu na podstawie kolejnej umowy o pracę zostanie uznane za omijanie przepisów Kodeksu pracy dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych (art. 151 k.p.).

Powodem takiego rozwiązania jest to, że przy pierwszej umowie o pracę zostały wyczerpane przewidziane w Kodeksie pracy normy czasu pracy. W związku z tym zatrudnienie na podstawie drugiej umowy o pracę przy wykonywaniu tego samego rodzaju pracy powoduje obowiązek wypłaty wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych (uchwała SN z 12 kwietnia 1994 r., I PZP 13/94, OSNP 1994/3/39).

Jeżeli w projekcie nie jest stawiany wymóg zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, pewnym rozwiązaniem jest zawarcie umowy-zlecenia (dwóch zleceń) zamiast obu umów o pracę, pod warunkiem że przy wykonywanych pracach nie występuje podporządkowanie pracownicze i zlecenie jest dopuszczalne. W takim przypadku będzie można swobodnie zawrzeć kilka umów tego typu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK