| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Zatrudnianie pracowników w ramach projektu finansowanego z Unii Europejskiej

Zatrudnianie pracowników w ramach projektu finansowanego z Unii Europejskiej

Czy istnieją przesłanki uniemożliwiające zawarcie 2 umów o pracę łącznie na 1,5 etatu (1/1 i 1/2) z jednym pracownikiem w ramach jednego projektu finansowanego z Unii Europejskiej, gdy zadania obejmujące oba stanowiska są czynnościami administracyjnymi?

W takich okolicznościach nie mogą Państwo zawrzeć z pracownikiem dwóch umów. Dodatkowe zatrudnienie w wymiarze 1/2 etatu na podstawie kolejnej umowy o pracę zostanie uznane za omijanie przepisów Kodeksu pracy dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych (art. 151 k.p.).

Powodem takiego rozwiązania jest to, że przy pierwszej umowie o pracę zostały wyczerpane przewidziane w Kodeksie pracy normy czasu pracy. W związku z tym zatrudnienie na podstawie drugiej umowy o pracę przy wykonywaniu tego samego rodzaju pracy powoduje obowiązek wypłaty wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych (uchwała SN z 12 kwietnia 1994 r., I PZP 13/94, OSNP 1994/3/39).

Jeżeli w projekcie nie jest stawiany wymóg zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, pewnym rozwiązaniem jest zawarcie umowy-zlecenia (dwóch zleceń) zamiast obu umów o pracę, pod warunkiem że przy wykonywanych pracach nie występuje podporządkowanie pracownicze i zlecenie jest dopuszczalne. W takim przypadku będzie można swobodnie zawrzeć kilka umów tego typu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK