| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Doraźna i specjalistyczna opieka medyczna oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych

Doraźna i specjalistyczna opieka medyczna oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych

Pracodawca zapewnia opiekę medyczną m.in. przez zatrudnienie w zakładzie pracy lekarza specjalizującego się w schorzeniach pracowników niepełnosprawnych.

Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej ma obowiązek zapewnić pracownikom niepełnosprawnym m.in. doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo oraz usługi rehabilitacyjne (art. 28 ust. 1 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Niespełnienie tego warunku może być przyczyną utraty lub nieuzyskania statusu zakładu pracy chronionej.

Na podstawie stanowiska Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych przez zapewnienie doraźnej opieki medycznej należy rozumieć udzielenie opieki medycznej, która obejmuje m.in. pomoc w nagłych urazach i wypadkach przede wszystkim na miejscu zdarzenia, do czasu przybycia lekarza. Pomoc taka powinna być świadczona wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny, tj. lekarza lub pielęgniarkę. Osoby te mogą być zatrudnione na różnych podstawach prawnych (umowa o pracę, umowa-zlecenie, umowa o dzieło), muszą być jednak stale obecne w godzinach i miejscu pracy osób niepełnosprawnych.

Za osobę uprawnioną można uznać pielęgniarkę, która zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (DzU z 2001 r. nr 57, poz. 602 ze zm.) posiada prawo wykonywania zawodu pielęgniarki stwierdzone przez okręgową radę pielęgniarek i położnych oraz zezwolenie na wykonywanie indywidualnej praktyki pielęgniarskiej. Stosowne uprawnienia powinni posiadać także lekarze i felczerzy oraz ratownicy medyczni.

Obowiązek doraźnej opieki medycznej będzie także spełniony, gdy pracodawca podpisze umowę o świadczenie doraźnej opieki medycznej z zakładem opieki zdrowotnej. Taka umowa może być zawarta tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie ma możliwości zapewnienia doraźnej opieki medycznej z zakładzie pracy w inny sposób, np. w firmach zajmujących się ochroną osób i mienia, gdzie pracownicy niepełnosprawni zatrudnieni są w systemie zmianowym i poza siedzibą zakładu pracy chronionej. Umowa powinna określać, że pomoc ta świadczona będzie w czasie godzin pracy pracowników u tego pracodawcy. Wspomniany zakład opieki zdrowotnej musi być położony w takiej odległości od miejsca pracy osób niepełnosprawnych, aby umożliwić dotarcie personelu medycznego w czasie nie dłuższym niż ok. 15–20 min. Dodatkowo zakład ten musi być wpisany do rejestru zakładów opieki zdrowotnej prowadzonego przez wojewodę.

Specjalistyczna opieka medyczna może być zapewniona przez zatrudnienie lekarza (lekarzy) specjalisty do spraw schorzeń pracowników niepełnosprawnych.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wojciechowski

Adwokat, ekspert prawa pracy, publicysta. Były Wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy. W latach 1998-2001 pracował w charakterze specjalisty w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W ramach prac ministerialnych zajmował się sporządzaniem opinii prawnych, brał udział w pracach nad projektami legislacyjnymi, pisał ekspertyzy na potrzeby Komisji Trójstronnej oraz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK