| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Doraźna i specjalistyczna opieka medyczna oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych

Doraźna i specjalistyczna opieka medyczna oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych

Pracodawca zapewnia opiekę medyczną m.in. przez zatrudnienie w zakładzie pracy lekarza specjalizującego się w schorzeniach pracowników niepełnosprawnych.

Lekarza specjalistę można zatrudnić np. przez:

  • podpisanie umowy z przychodnią specjalistyczną, która zatrudnia lekarzy specjalistów z danej dziedziny,
  • zorganizowanie przychodni specjalistycznej w zakładzie pracy,
  • skorzystanie na podstawie umowy z usług przychodni specjalistycznej działającej w innym zakładzie pracy chronionej.

Jeżeli natomiast pracodawca zatrudnia pracowników niepełnosprawnych poza główną siedzibą zakładu pracy, powinien również zapewnić takim pracownikom dostęp do specjalistycznej opieki medycznej, łącznie z możliwością dowozu osób niepełnosprawnych do miejsca zapewnienia tej opieki.

Co do spełnienia warunku poradnictwa i usług rehabilitacyjnych pracodawca powinien zapewnić taką usługę przez zatrudnienie rehabilitanta lub terapeuty lub zawarcie umowy z jednostką, która zatrudnia wskazane osoby.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że obowiązek zapewnienia doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej oraz poradnictwa i usług rehabilitacyjnych dotyczy tylko pracodawców posiadających status zakładu pracy chronionej. Jeżeli więc pracownicy niepełnosprawni zatrudnieni są w zakładzie pracy chronionej i jednocześnie pracują w firmie nieposiadającej takiego statusu, to ten ostatni pracodawca nie musi spełniać wymogów zawartych w art. 28 ust. 1 pkt 3 ustawy o rehabilitacji, gdyż nie posiada ona statusu zakładu pracy chronionej.

Biorąc pod uwagę przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (DzU z 2007 r. nr 245, poz. 1810), pracodawca może sfinansować część wydatków związanych z zapewnieniem pracownikom opieki medycznej zarówno na podstawie środków z tzw. dużego ZFRON, jak i z pomocy indywidualnej.

Ze środków dużego ZFRON można sfinansować wydatki związane z podstawową i specjalistyczną opieką medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne (§ 2 ust. 1 pkt 4 ww. rozporządzenia). Wydatki z powyższego przepisu mogą obejmować m.in. wynagrodzenie pielęgniarki, lekarza lub rehabilitanta, koszty wyposażenia i utrzymania gabinetu lekarskiego czy też koszty wyposażenia apteczki. Jeżeli wskazane wydatki będą stanowiły przysporzenie dla pracodawcy, będą one wydatkowane w ramach pomocy de minimis.

Ze środków dużego ZFRON można ponadto sfinansować tworzenie, modernizację, remont, rozbudowę i utrzymanie bazy rehabilitacyjnej, w szczególności przychodni, gabinetów fizjoterapii (§ 2 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia). Jeżeli więc pracodawca tworzy w zakładzie taką bazę, to wydatki na nią można sfinansować z konta zakładowego funduszu rehabilitacji w ramach pomocy de minimis.

Pomoc indywidualna dla osób niepełnosprawnych może być wydatkowana na odpłatność za podstawową i specjalistyczną opiekę medyczną oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne (§ 2 ust. 1 pkt 11 lit. r ww. rozporządzenia). Jednak z racji tego, że pomoc ta nie ma charakteru de minimis i nie stanowi przysporzenia po stronie pracodawcy, wydatki te winny być dokonywane na opiekę medyczną, której to pracodawca nie ma obowiązku świadczyć na podstawie przepisów ustawy o rehabilitacji. Dlatego też z pomocy indywidualnej pracownik niepełnosprawny może sfinansować sobie np. szczepienia przeciwko grypie, gdyż pracodawca nie ma obowiązku zagwarantowania tego typu szczepień swoim pracownikom.


Czytaj także

Autor:

doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK