| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Porozumienie w sprawie praktyk zawodowych

Porozumienie w sprawie praktyk zawodowych

Chcielibyśmy w okresie wakacyjnym przyjąć studentów na praktyki. Szkoły są zainteresowane, aby kierować do nas swoich studentów, natomiast dla nas są to dodatkowe obowiązki, jak np. dodatkowe obciążenie pracownika, który staje się koordynatorem praktyk. W związku z tym, czy w porozumieniach o prowadzeniu praktyk studenckich, zawartych ze szkołami wyższymi, możemy zawrzeć zapis o odpłatności za takie praktyki?

Moim zdaniem taka odpłatność jest dopuszczalna. W tej sytuacji wszystko zależy od warunków, jakie uda się Państwu wynegocjować z uczelnią, która chce do Państwa skierować swoich studentów.

Taki zapis mógłby brzmieć np. w ten sposób:

"1. Strony zgodnie postanawiają, że wynagrodzenie za prowadzenie przez zakład pracy wakacyjnych praktyk zawodowych studentów będzie odpowiadało iloczynowi stawki za praktykę zawodową, tytułem opieki nad jednym studentem ustalonej w wysokości ...... zł, oraz liczbie skierowanych studentów na ww. praktykę.

2. Wypłata należności nastąpi w terminie 14 dni po zakończeniu praktyki na podstawie faktury VAT wystawionej przez zakład pracy. Należność uiszczana będzie na rachunek bankowy zakładu pracy: ..."

Warunki zawierania porozumień z uczelniami nie zostały uregulowane w żadnym akcie prawnym, w związku z tym należy do nich stosować przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zawierania umów.

Chcąc przyjąć studentów na praktykę, należy pamiętać o przepisach zawartych w ustawie z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (DzU nr 127, poz. 1052). Zgodnie z tą ustawą istnieje możliwość przyjęcia studenta na praktykę na podstawie indywidualnej umowy zawieranej bezpośrednio ze studentem.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK