| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Jakie zmiany w sprawie ZFRON obowiązują od 5 maja 2010 r.

Jakie zmiany w sprawie ZFRON obowiązują od 5 maja 2010 r.

Od 5 maja 2010 r. warunkiem wykorzystania funduszu rehabilitacji jest dokonywanie wydatków z niego w sposób celowy i oszczędny z uwzględnieniem optymalnego doboru metod i środków realizacji w stosunku do zakładanych efektów. Zmiana przepisów dotyczy również szkoleń. Obecnie nie można łączyć w jednym projekcie szkolenia w celu nabycia lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych ze szkoleniem rozwijającym pozazawodowe zainteresowania osób niepełnosprawnych.

Do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ZFRON został dodany § 4a, który stanowi, że warunkiem wykorzystania funduszu rehabilitacji jest dokonywanie wydatków z tego funduszu w sposób celowy i oszczędny z uwzględnieniem optymalnego doboru metod i środków realizacji w stosunku do zakładanych efektów. Przed nowelizacją istniały wątpliwości, jak sprawdzać, które wydatki sfinansowane z tego funduszu są zgodne z przepisami rozporządzenia.

WAŻNE!

Warunkiem wykorzystania funduszu rehabilitacji jest dokonywanie wydatków w sposób celowy i oszczędny.

Przedsiębiorcy uważali, że wydatki z funduszu rehabilitacji nie są ograniczone w zakresie tego typu wymagań, jakie są zawarte w ustawie o finansach publicznych. Nie zgadzały się z tym np. sądy administracyjne. Przykładem jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 8 kwietnia 2009 r. (V SA/Wa 2887/08). WSA oceniał postanowienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z września 2008 r. utrzymujące w mocy postanowienie Prezesa Zarządu PFRON o odmowie wydania zaświadczenia o pomocy de minimis. Sporny wydatek, który przedsiębiorca chciał uznać za pomoc de minimis, polegał na kupnie za 129 691 zł samochodu ciężarowego. Zdaniem przedsiębiorcy, zakup nowoczesnego samochodu był dostosowaniem miejsca pracy do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności pracowników. Natomiast podmioty odnoszące się do prawidłowego dysponowania środków z ZFRON uznały, że wszystkie dodatkowe elementy wyposażenia samochodu mają na celu jedynie poprawę komfortu wykonywania pracy na wskazanym stanowisku, niezależnie od tego, czy pracę wykonuje pracownik sprawny czy niepełnosprawny. Dlatego zakup samochodu ciężarowego nie stanowi wydatku poniesionego w celu dostosowania stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności i nie przyczynia się do zmniejszenia ograniczeń wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności pracownika.

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził: „Sąd zauważa, że z dokumentacji lekarskiej wynika, że jednym z ograniczeń zdrowotnych wynikających z niepełnosprawności pracownika jest praca w wymuszonej pozycji ciała, co – zdaniem Sądu – w ogóle stawia pod znakiem zapytania możliwość wykonywania pracy na stanowisku kierowcy – przedstawiciela handlowego. Trudno bowiem przyjąć, że nawet korzystanie z nowoczesnego samochodu dostawczego, wyposażonego m.in. we wspomagane hamulce i ruchomy fotel, spowoduje, że pozycja ta nie będzie wymuszona i ustaną problemy, jakie dla pracownika może powodować jazda samochodem”.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie podatków i prawa pracy

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK