| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje rekompensata za niewykorzystywane uprawnienia przysługujące z tytułu niepełnosprawności

Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje rekompensata za niewykorzystywane uprawnienia przysługujące z tytułu niepełnosprawności

Jeden z naszych pracowników dostarczył nam w lutym 2010 r. orzeczenie o niepełnosprawności, otrzymane przez niego 12 lutego 2007 r. (umiarkowany stopień niepełnosprawności). Pracownik w okresie posiadania orzeczenia, czyli przez 2 lata, pracował na zasadach ogólnych, dotyczących sprawnych pracowników, w szczególności w zakresie czasu pracy (pracował także w godzinach nadliczbowych). Czy za czas niekorzystania z uprawnień przysługujących pracownikom niepełnosprawnym pracownikowi należy się jakaś rekompensata (np. za niewykorzystane przerwy na gimnastykę)?

PROBLEM

RADA

Pracownikowi przysługuje jedynie urlop w zwiększonym wymiarze za 2008 r. i 2009 r., ponieważ 12 lutego 2008 r. nabył prawo do dodatkowego urlopu w wymiarze 10 dni rocznie. Nieudzielenie mu tego urlopu w roku, w którym nabył do niego prawo, niezapewnienie mu przerw na gimnastykę, niezmniejszenie jego czasu pracy czy powierzanie mu pracy w godzinach nadliczbowych nie są wykroczeniami pracodawcy, mimo że pracownik był już w tym czasie pracownikiem niepełnosprawnym.

UZASADNIENIE

Pracodawca, któremu pracownik przedłoży orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, ma obowiązek zapewnić temu pracownikowi realizację wynikających z tego orzeczenia uprawnień. Takim pracownikom przysługuje m.in. prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zmniejszony wymiar czasu pracy, przerwy na gimnastykę, zwolnienia od pracy przeznaczone na badania specjalistyczne czy na udział w zabiegach (art. 15, art. 17, art. 19–20 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Problem pojawia się, kiedy pracownik informuje pracodawcę o posiadaniu orzeczenia o niepełnosprawności po upływie dłuższego czasu od jego otrzymania.

WAŻNE!

Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego oraz zmniejszony wymiar czasu pracy nie przysługują pracownikom niepełnosprawnym w stopniu lekkim.

Najmniej problematyczna jest kwestia wymiaru czasu pracy pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Pracodawca ma obowiązek zmniejszyć (bez zmniejszania wynagrodzenia) wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym lub znacznym z 40 do 35 godzin tygodniowo, i z 8 do 7 godzin dziennie. Nowy wymiar czasu pracy obowiązuje jednak dopiero od dnia następującego po dniu przedstawienia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności (art. 15 ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Zasada ta teoretycznie odnosi się tylko do wymiaru czasu pracy, a nie do braku możliwości zatrudniania niepełnosprawnego w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych bez zgody lekarza. Oznacza to, że w przedstawionej sytuacji zatrudnianie pracownika w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych w okresie, kiedy posiadał już orzeczenie, ale jeszcze nie przedstawił go pracodawcy, może być uznane za naruszenie przepisów przez pracodawcę. Jednak należy przyjąć, że w razie ewentualnej kontroli wystarczy wykazanie, że pracodawca nie wiedział o niepełnosprawności pracownika, a po otrzymaniu orzeczenia zastosował się do wszystkich przepisów dotyczących uprawnień pracowników niepełnosprawnych, aby uniknąć ukarania przez organy kontrolne (np. PIP).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »