| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje rekompensata za niewykorzystywane uprawnienia przysługujące z tytułu niepełnosprawności

Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje rekompensata za niewykorzystywane uprawnienia przysługujące z tytułu niepełnosprawności

Jeden z naszych pracowników dostarczył nam w lutym 2010 r. orzeczenie o niepełnosprawności, otrzymane przez niego 12 lutego 2007 r. (umiarkowany stopień niepełnosprawności). Pracownik w okresie posiadania orzeczenia, czyli przez 2 lata, pracował na zasadach ogólnych, dotyczących sprawnych pracowników, w szczególności w zakresie czasu pracy (pracował także w godzinach nadliczbowych). Czy za czas niekorzystania z uprawnień przysługujących pracownikom niepełnosprawnym pracownikowi należy się jakaś rekompensata (np. za niewykorzystane przerwy na gimnastykę)?

PROBLEM

RADA

Pracownikowi przysługuje jedynie urlop w zwiększonym wymiarze za 2008 r. i 2009 r., ponieważ 12 lutego 2008 r. nabył prawo do dodatkowego urlopu w wymiarze 10 dni rocznie. Nieudzielenie mu tego urlopu w roku, w którym nabył do niego prawo, niezapewnienie mu przerw na gimnastykę, niezmniejszenie jego czasu pracy czy powierzanie mu pracy w godzinach nadliczbowych nie są wykroczeniami pracodawcy, mimo że pracownik był już w tym czasie pracownikiem niepełnosprawnym.

UZASADNIENIE

Pracodawca, któremu pracownik przedłoży orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, ma obowiązek zapewnić temu pracownikowi realizację wynikających z tego orzeczenia uprawnień. Takim pracownikom przysługuje m.in. prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zmniejszony wymiar czasu pracy, przerwy na gimnastykę, zwolnienia od pracy przeznaczone na badania specjalistyczne czy na udział w zabiegach (art. 15, art. 17, art. 19–20 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Problem pojawia się, kiedy pracownik informuje pracodawcę o posiadaniu orzeczenia o niepełnosprawności po upływie dłuższego czasu od jego otrzymania.

WAŻNE!

Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego oraz zmniejszony wymiar czasu pracy nie przysługują pracownikom niepełnosprawnym w stopniu lekkim.

Najmniej problematyczna jest kwestia wymiaru czasu pracy pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Pracodawca ma obowiązek zmniejszyć (bez zmniejszania wynagrodzenia) wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym lub znacznym z 40 do 35 godzin tygodniowo, i z 8 do 7 godzin dziennie. Nowy wymiar czasu pracy obowiązuje jednak dopiero od dnia następującego po dniu przedstawienia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności (art. 15 ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Zasada ta teoretycznie odnosi się tylko do wymiaru czasu pracy, a nie do braku możliwości zatrudniania niepełnosprawnego w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych bez zgody lekarza. Oznacza to, że w przedstawionej sytuacji zatrudnianie pracownika w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych w okresie, kiedy posiadał już orzeczenie, ale jeszcze nie przedstawił go pracodawcy, może być uznane za naruszenie przepisów przez pracodawcę. Jednak należy przyjąć, że w razie ewentualnej kontroli wystarczy wykazanie, że pracodawca nie wiedział o niepełnosprawności pracownika, a po otrzymaniu orzeczenia zastosował się do wszystkich przepisów dotyczących uprawnień pracowników niepełnosprawnych, aby uniknąć ukarania przez organy kontrolne (np. PIP).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. osób niepełnosprawnych

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK