| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy członek zarządu spółki będący osobą niepełnosprawną ma prawo do nadgodzin

Czy członek zarządu spółki będący osobą niepełnosprawną ma prawo do nadgodzin

Pracownik zarządzający zakładem pracy, mający orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym, który świadczy pracę ponad normy skrócone (7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo), pracuje w nadgodzinach i ma prawo do wynagrodzenia lub czasu wolnego za pracę nadliczbową (wyrok Sądu Najwyższego z 2 października 2008 r., I PK 64/08).

Juliusz F. był zatrudniony w spółce A. na podstawie umowy o pracę jako wiceprezes zarządu. W związku z tym mógł swobodnie organizować własny czas pracy. Po kilku latach Juliusz F. ciężko zachorował i uzyskał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W efekcie pracodawca ustalił mu nominalny czas jego pracy na 7 godzin. Jednak z uwagi na charakter stanowiska, ustalenie powodowi nominalnych godzin pracy nie wpłynęło faktycznie na zakres jego zadań i czas świadczenia pracy. Czas pracy powoda nie był kontrolowany i wynikał z potrzeb pracodawcy. Nie był on zobowiązany do pytania kogokolwiek o zgodę na opuszczenie miejsca pracy. W ciągu dnia roboczego powód czasami opuszczał miejsce pracy w celu realizowania prywatnych spraw.

Juliusz F. wystąpił o zapłatę wynagrodzenia uwzględniającą jego pracę ponad normy czasu pracy wyznaczone dla niepełnosprawnych. Gdy zapłaty nie otrzymał, wystąpił przeciwko spółce A. na drogę sądową.

Rozpoznający sprawę Sąd Rejonowy w Ł. uznał, że powództwo jest bezzasadne. Wskazał, że Juliusz F. należał do kręgu pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, gdyż wchodził w skład kolegialnego organu spółki (zarządu). Zdanie sądu I instancji podzielił Sąd Okręgowy w Ł. oddalając apelację powoda. Od tego wyroku Juliusz F. wniósł skargę kasacyjną.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy nie podzielił opinii sądów I i II instancji. Uchylił zaskarżony wyrok i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Uzasadniając rozstrzygnięcie sąd wskazał, że z art. 1514 § 1 Kodeksu pracy należy wyprowadzić wniosek, że pracownicy zarządzający wykonują w razie konieczności pracę „poza normalnymi godzinami pracy”. Nie mają jednak prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych pod warunkiem, że nie jest to praca w godzinach nadliczbowych przypadająca w niedzielę lub święto i pracownik nie otrzymał w zamian dnia wolnego od pracy.

Zarazem w przypadku, gdy osoba zarządzająca zakładem pracy w imieniu pracodawcy jest niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w zakresie czasu pracy normy szczególne wprowadzają przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 ze zm.). Artykuł 15 ust. 2 tej ustawy określa szczególne, skrócone normy czasu pracy pracownika niepełnosprawnego (7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo). Normy te wyznaczają jego „pełny” wymiar czasu pracy, a stosowanie tych skróconych norm nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia. Dotyczy to także niepełnosprawnego członka zarządu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK