| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy członek zarządu spółki będący osobą niepełnosprawną ma prawo do nadgodzin

Czy członek zarządu spółki będący osobą niepełnosprawną ma prawo do nadgodzin

Pracownik zarządzający zakładem pracy, mający orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym, który świadczy pracę ponad normy skrócone (7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo), pracuje w nadgodzinach i ma prawo do wynagrodzenia lub czasu wolnego za pracę nadliczbową (wyrok Sądu Najwyższego z 2 października 2008 r., I PK 64/08).

Juliusz F. był zatrudniony w spółce A. na podstawie umowy o pracę jako wiceprezes zarządu. W związku z tym mógł swobodnie organizować własny czas pracy. Po kilku latach Juliusz F. ciężko zachorował i uzyskał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W efekcie pracodawca ustalił mu nominalny czas jego pracy na 7 godzin. Jednak z uwagi na charakter stanowiska, ustalenie powodowi nominalnych godzin pracy nie wpłynęło faktycznie na zakres jego zadań i czas świadczenia pracy. Czas pracy powoda nie był kontrolowany i wynikał z potrzeb pracodawcy. Nie był on zobowiązany do pytania kogokolwiek o zgodę na opuszczenie miejsca pracy. W ciągu dnia roboczego powód czasami opuszczał miejsce pracy w celu realizowania prywatnych spraw.

Juliusz F. wystąpił o zapłatę wynagrodzenia uwzględniającą jego pracę ponad normy czasu pracy wyznaczone dla niepełnosprawnych. Gdy zapłaty nie otrzymał, wystąpił przeciwko spółce A. na drogę sądową.

Rozpoznający sprawę Sąd Rejonowy w Ł. uznał, że powództwo jest bezzasadne. Wskazał, że Juliusz F. należał do kręgu pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, gdyż wchodził w skład kolegialnego organu spółki (zarządu). Zdanie sądu I instancji podzielił Sąd Okręgowy w Ł. oddalając apelację powoda. Od tego wyroku Juliusz F. wniósł skargę kasacyjną.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy nie podzielił opinii sądów I i II instancji. Uchylił zaskarżony wyrok i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Uzasadniając rozstrzygnięcie sąd wskazał, że z art. 1514 § 1 Kodeksu pracy należy wyprowadzić wniosek, że pracownicy zarządzający wykonują w razie konieczności pracę „poza normalnymi godzinami pracy”. Nie mają jednak prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych pod warunkiem, że nie jest to praca w godzinach nadliczbowych przypadająca w niedzielę lub święto i pracownik nie otrzymał w zamian dnia wolnego od pracy.

Zarazem w przypadku, gdy osoba zarządzająca zakładem pracy w imieniu pracodawcy jest niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w zakresie czasu pracy normy szczególne wprowadzają przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 ze zm.). Artykuł 15 ust. 2 tej ustawy określa szczególne, skrócone normy czasu pracy pracownika niepełnosprawnego (7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo). Normy te wyznaczają jego „pełny” wymiar czasu pracy, a stosowanie tych skróconych norm nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia. Dotyczy to także niepełnosprawnego członka zarządu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

IESE Business School

Informacje o IESE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK