| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy pracownik niepełnosprawny może odmówić wyjazdu w podróż służbową

Czy pracownik niepełnosprawny może odmówić wyjazdu w podróż służbową

Zatrudniamy pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności na stanowisku księgowego. Osoba ta otrzymała polecenie wyjazdu służbowego, ale odmówiła twierdząc, że jako osoba niepełnosprawna nie musi wyjeżdżać w delegacje, a w czasie, w którym miałby nastąpić wyjazd, ma zaplanowane badania. Czy w stosunku do pracowników niepełnosprawnych występują ograniczenia w możliwości zlecania wyjazdu w podróż służbową?

W przypadku osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności takie ograniczenie wynikające ze szczególnie poważnych schorzeń najprawdopodobniej nie występuje. Argumentem pozwalającym na odmowę przez pracownika wyjazdu służbowego nie są także badania lekarskie, które musi on przeprowadzić. Pracownikowi o lekkim stopniu niepełnosprawności nie przysługuje zwolnienie od pracy w celu wykonania badań specjalistycznych. Prawo do takiego zwolnienia mają jedynie pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym lub znacznym (art. 20 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Pracodawca nie musi więc rezygnować z wysłania w delegację osoby niepełnosprawnej w stopniu lekkim tylko dlatego, że na czas delegacji pracownik ma zaplanowane badania lekarskie.

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 100, art. 178 Kodeksu pracy,
  • art. 20 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »