| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Zakład pracy chronionej a prawo zamówień publicznych

Zakład pracy chronionej a prawo zamówień publicznych

Czy zakład pracy chronionej korzystający ze środków publicznych w postaci dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oraz zwolnień podatkowych powinien stosować przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych w zakresie dokonywania wydatków z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, który tworzony jest właśnie z tych zwolnień?

Nie, przepisy ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych w art. 3 ust. 1 szczegółowo określają katalog podmiotów, które mają obowiązek stosowania przepisów tej ustawy. Obowiązek ten odnosi się przede wszystkim do jednostek sektora finansów publicznych, innych państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej oraz osób prawnych finansowanych przez jednostki sektora finansów publicznych, utworzonych w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym, niemających charakteru przemysłowego ani handlowego. Dodatkowo Prawo zamówień publicznych zobowiązane są stosować podmioty, jeżeli zamówienie jest udzielane w celu wykonywania jednego z rodzajów szczególnej działalności (np. świadczenia usług pocztowych lub wydobywania węgla kamiennego), a działalność ta jest wykonywana na podstawie praw szczególnych lub wyłącznych. Przepisy ww. ustawy powinny stosować też podmioty, jeżeli ponad 50% wartości udzielanego przez nie zamówienia jest finansowane ze środków publicznych lub przez podmioty z sektora finansów publicznych, wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach, a przedmiotem zamówienia są roboty budowlane obejmujące wykonanie czynności w zakresie inżynierii lądowej lub wodnej, budowy szpitali, obiektów sportowych, rekreacyjnych lub wypoczynkowych, budynków szkolnych, budynków szkół wyższych lub budynków wykorzystywanych przez administrację publiczną lub usługi związane z takimi robotami budowlanymi. Ustawę powinny stosować też podmioty, jeżeli zamówienie jest finansowane z udziałem środków, których przyznanie jest uzależnione od zastosowania procedury udzielania zamówienia określonej w ustawie, oraz pomioty, z którymi zawarto umowę koncesji na roboty budowlane w zakresie, w jakim udzielają zamówienia w celu jej wykonania.

Z powyższego wynika, że zakłady pracy chronionej nie są zobowiązane do stosowania przepisów Prawa zamówień publicznych w zakresie wydatków dokonywanych z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, gdyż Prawo zamówień publicznych nie objęło swoją regulacją ani zakładów pracy chronionej, ani też wydatków z zakładowego funduszu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »