| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy okres prac interwencyjnych na podstawie skierowania z urzędu pracy jest wliczany do okresu wyczekiwania

Czy okres prac interwencyjnych na podstawie skierowania z urzędu pracy jest wliczany do okresu wyczekiwania

Od 1 października br. zatrudniłam pracownika, który po dwóch dniach pracy zachorował. Ma zwolnienie od 5 października. Wcześniej pracował przez 1 miesiąc w urzędzie gminy przy pracach interwencyjnych. Między okresami pracy w gminie i w naszej firmie przerwa wyniosła 17 dni (nie przekroczyła 30 dni). Czy w związku z zatrudnieniem przy pracach interwencyjnych pracownik podlegał ubezpieczeniu chorobowemu? Czy wobec tego ma u nas prawo do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego? Pracownik w 2007 r. ukończył 50 lat. Czy wynagrodzenie chorobowe przysługuje mu przez 14 dni czy 33 dni?

Zatrudniony przez Państwa pracownik pracował wcześniej przy pracach interwencyjnych w urzędzie gminy. Ten okres ubezpieczenia zostanie uwzględniony w okresie wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia chorobowego, ponieważ między ustaniem zatrudnienia w urzędzie gminy a zatrudnieniem u Państwa nie minęło więcej niż 30 dni. Łącznie pracownik, z uwzględnieniem zatrudnienia w urzędzie gminy i u Państwa, na dzień zachorowania (5 października 2009 r.) ma wymagany okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego do uzyskania prawa do wynagrodzenia chorobowego (tj. 34 dni ubezpieczenia chorobowego).

WAŻNE!

Ubezpieczeniu chorobowemu nie podlega osoba, która odbywa staż na podstawie skierowania urzędu pracy.

Okres zakończonego stażu nie jest uwzględniany przy ewentualnym późniejszym ustalaniu prawa do wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego, nawet jeżeli przerwa między zakończeniem stażu a zawarciem umowy o pracę jest krótsza niż 31 dni.

Okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby jest uzależniony od wieku pracownika. Jeżeli pracownik ukończył 50 lat, to w roku następnym po ukończeniu 50. roku życia ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby przez 14 dni kalendarzowych w roku (art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Od 15. dnia choroby w tym roku pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. Pracownik ukończył 50 lat w 2007 r. Dlatego ma prawo do wynagrodzenia chorobowego przez 14 dni. Jeżeli będzie chorował dłużej, to od 15. dnia zwolnienia lekarskiego ma prawo do zasiłku chorobowego.

Podstawa prawna

  • art. 92 Kodeksu pracy,
  • art. 4 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 60 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • rozporządzenie z 7 stycznia 2009 r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (DzU nr 5, poz. 25).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »