| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy po uzyskaniu przez pracownika niepełnosprawnego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności trzeba zmienić rozkład czasu pracy obowiązujący w zakładzie

Czy po uzyskaniu przez pracownika niepełnosprawnego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności trzeba zmienić rozkład czasu pracy obowiązujący w zakładzie

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego. We wrześniu br. dostarczył do działu kadr orzeczenie lekarza orzecznika ZUS kwalifikujące go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wcześniej był niepełnosprawny w stopniu lekkim. Wiemy, że musimy mu zmniejszyć czas pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Czy musimy również zmieniać rozkład czasu pracy podany w regulaminie pracy, gdzie jest określone, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00? Jeśli tak, to jaki zapis należy zawrzeć w regulaminie pracy? Pracownik będzie pracował w godz. od 8.00 do 15.00.

Aby zmienić rozkład czasu pracy ustalony w regulaminie pracy, należy dokonać zmiany tego regulaminu. Zmiany regulaminu pracy pracodawca dokonuje w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. Jeżeli w ustalonym między pracodawcą a organizacją związkową terminie nie dojdzie do porozumienia w sprawie zmiany regulaminu pracy, to pracodawca może sam dokonać tej zmiany (art. 1042 § 2 Kodeksu pracy). W przypadku gdy w zakładzie nie działa zakładowa organizacja związkowa, zmiany do regulaminu pracy pracodawca również wprowadza samodzielnie. Uprawnienia zakładowej organizacji związkowej w zakresie zmiany regulaminu pracy przysługują również organizacji międzyzakładowej. Oznacza to, że także z nią trzeba konsultować wprowadzanie zmian do regulaminu pracy. Zmiany do regulaminu pracy wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od ich podania do wiadomości pracownikom, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Podstawa prawna

  • art. 1042, art. 1043 § 1, art. 150 Kodeksu pracy,
  • art. 15, art. 66 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK