| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy po uzyskaniu przez pracownika niepełnosprawnego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności trzeba zmienić rozkład czasu pracy obowiązujący w zakładzie

Czy po uzyskaniu przez pracownika niepełnosprawnego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności trzeba zmienić rozkład czasu pracy obowiązujący w zakładzie

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego. We wrześniu br. dostarczył do działu kadr orzeczenie lekarza orzecznika ZUS kwalifikujące go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wcześniej był niepełnosprawny w stopniu lekkim. Wiemy, że musimy mu zmniejszyć czas pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Czy musimy również zmieniać rozkład czasu pracy podany w regulaminie pracy, gdzie jest określone, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00? Jeśli tak, to jaki zapis należy zawrzeć w regulaminie pracy? Pracownik będzie pracował w godz. od 8.00 do 15.00.

Aby zmienić rozkład czasu pracy ustalony w regulaminie pracy, należy dokonać zmiany tego regulaminu. Zmiany regulaminu pracy pracodawca dokonuje w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. Jeżeli w ustalonym między pracodawcą a organizacją związkową terminie nie dojdzie do porozumienia w sprawie zmiany regulaminu pracy, to pracodawca może sam dokonać tej zmiany (art. 1042 § 2 Kodeksu pracy). W przypadku gdy w zakładzie nie działa zakładowa organizacja związkowa, zmiany do regulaminu pracy pracodawca również wprowadza samodzielnie. Uprawnienia zakładowej organizacji związkowej w zakresie zmiany regulaminu pracy przysługują również organizacji międzyzakładowej. Oznacza to, że także z nią trzeba konsultować wprowadzanie zmian do regulaminu pracy. Zmiany do regulaminu pracy wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od ich podania do wiadomości pracownikom, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Podstawa prawna

  • art. 1042, art. 1043 § 1, art. 150 Kodeksu pracy,
  • art. 15, art. 66 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK