| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy wyższe świadczenie urlopowe wypłacone niepełnosprawnemu pracownikowi jest zwolnione ze składek

Czy wyższe świadczenie urlopowe wypłacone niepełnosprawnemu pracownikowi jest zwolnione ze składek

Nasza firma zatrudnia 16 pracowników. Wypłacamy pracownikom świadczenia urlopowe. W tym roku jeden z pracowników dostarczył orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy wypłacone tej osobie wyższe świadczenie urlopowe (o kwotę zwiększenia odpisu podstawowego) będzie zwolnione ze składek na ZUS?

PROBLEM

RADA

Jeśli wypłacą Państwo pracownikowi świadczenie urlopowe w tej wysokości, nadwyżka ponad odpis podstawowy nie będzie zwolniona ze składek. Ustalając wysokość świadczenia urlopowego powinni Państwo brać pod uwagę wyłącznie wysokość odpisu podstawowego (bez kwoty zwiększenia odpisu).

UZASADNIENIE

Pracodawca spoza sfery budżetowej może wypłacać pracownikom świadczenia urlopowe. Wysokość tych świadczeń nie może jednak przekroczyć kwoty odpisu podstawowego na zfśs. Odpis podstawowy to odpowiedni procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku lub w drugim półroczu poprzedniego roku – w zależności od tego, które z nich było wyższe. W 2009 r. odpis nalicza się od kwoty 2666,77 zł, tj. przeciętnego wynagrodzenia z drugiego półrocza 2008 r.

Procent, według którego nalicza się odpis podstawowy na jednego pracownika, zależy wyłącznie od:

● warunków, w jakich pracownik wykonuje pracę (tzw. normalne warunki pracy lub szczególne warunki pracy),

● wymiaru czasu pracy (nie dotyczy pracowników młodocianych).

W stosunku do niepełnosprawnych pracowników nie przewidziano innej wysokości odpisu podstawowego. Odpis wynosi odpowiednio 37,5% lub 50% przeciętnego wynagrodzenia. Odpis podstawowy na osoby, wobec których orzeczono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności może być wyższy o 6,25% (w 2009 r. – 166,67 zł). Jednak kwota zwiększenia nie powinna być brana pod uwagę przy ustalaniu wysokości świadczenia urlopowego.

Świadczenie urlopowe jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, pod warunkiem że jego wysokość nie przekracza kwoty odpisu podstawowego odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika i wymiaru czasu pracy (art. 3 ust. 4 i 6 ustawy o zfśs w związku z § 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Jeśli wypłacą Państwo niepełnosprawnemu pracownikowi świadczenie urlopowe w wysokości sumy odpisu podstawowego i zwiększenia odpisu z tytułu niepełnosprawności, ze składek będzie zwolniona wyłącznie część świadczenia w wysokości odpisu podstawowego. Nadwyżka będzie musiała zostać wliczona do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne niepełnosprawnego pracownika.

● art. 3 ust. 3, ust. 4 i ust. 6, art. 5 ust. 2, ust. 2a, ust. 3 i ust. 4 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),

● obwieszczenie Prezesa GUS z 19 lutego 2009 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2008 r. i w drugim półroczu 2008 r. (MP nr 11, poz. 138).

Wysokość odpisu podstawowego na zfśs w 2009 r.

Orzecznictwo uzupełniające:

● Świadczeniami urlopowymi wypłaconymi niezgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych są takie świadczenia, które zostały wypłacone z naruszeniem przepisów ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.), a owa niezgodność może dotyczyć zarówno osoby uprawnionej, wysokości tego świadczenia, częstotliwości oraz terminu jego wypłacenia i to niezależnie od przyczyn takiego stanu. Podatek dochodowy należny od takich świadczeń urlopowych nie może być uznany za koszt uzyskania przychodów spółki. (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Katowicach z 11 lutego 2003 r., I SA/Ka 2571/01)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK