| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Jak wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi młodocianemu, który rozwiązuje umowę w trakcie roku

Jak wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi młodocianemu, który rozwiązuje umowę w trakcie roku

Zatrudniamy pracownika młodocianego. Poprosił on o rozwiązanie umowy w celu przygotowania zawodowego za porozumieniem stron z końcem sierpnia br. Czy urlop będzie przysługiwał temu pracownikowi za 2009 r. proporcjonalnie do końca sierpnia? Jak go wyliczyć? Pracownik skończył w tym roku 17 lat. Od 1 września br. zamierza podjąć pracę u innego pracodawcy.

Jeżeli Państwa pracownikowi rok pracy minął przed 2009 r., to w przypadku rozwiązania z nim umowy o pracę 31 sierpnia br. przysługuje mu urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, tj. 18 dni urlopu (26 dni x 8 miesięcy zatrudnienia : 12 miesięcy). Jeżeli natomiast młodociany jest w pierwszym roku pracy i prawo do urlopu wypoczynkowego nabył z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy 28 lutego br. w wymiarze 12 dni, to z upływem roku od dnia rozpoczęcia pierwszej pracy, tj. 31 sierpnia br. nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych. Wówczas w dniu rozwiązania umowy o pracę, czyli 31 sierpnia br., będzie mu przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 38 dni.

UZASADNIENIE

Zasady nabywania oraz udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi młodocianemu zostały uregulowane w Kodeksie pracy w sposób odmienny niż dla pracownika pełnoletniego. W przepisach szczególnych dotyczących urlopów wypoczynkowych pracowników młodocianych nie uregulowano jednak kwestii udzielania pracownikowi młodocianemu urlopu wypoczynkowego w przypadku, gdy umowa o pracę jest z nim rozwiązywana w trakcie roku kalendarzowego. Oznacza to, że w tej sytuacji stosujemy takie same zasady jak w przypadku pozostałych pracowników.

Zatem w razie rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem młodocianym uprawnionym do urlopu w trakcie roku kalendarzowego należy naliczać temu pracownikowi urlop za okres, jaki przepracował.

WAŻNE!

Pracownikowi młodocianemu, który rozwiązał umowę o pracę w trakcie roku, należy naliczyć urlop wypoczynkowy, jaki nabył za czas przepracowany do zakończenia stosunku pracy.

Jeżeli z pracownikiem młodocianym zatrudnionym w celu przygotowania zawodowego, któremu rok pracy minął przed 2009 r., rozwiązują Państwo umowę o pracę w trakcie roku, urlopu wypoczynkowego należy mu udzielić w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w tym roku. W razie niewykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu w całości lub w części, muszą mu Państwo wypłacić ekwiwalent pieniężny.

W przedstawionej sytuacji należy mieć na uwadze, że pracownik młodociany prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego nabywa z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy w wymiarze 12 dni. Natomiast z upływem roku od dnia rozpoczęcia pierwszej pracy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych. Po przepracowaniu 12 miesięcy urlop wypoczynkowy pracownika młodocianego wynosi 38 dni.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK