| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Jak wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi młodocianemu, który rozwiązuje umowę w trakcie roku

Jak wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi młodocianemu, który rozwiązuje umowę w trakcie roku

Zatrudniamy pracownika młodocianego. Poprosił on o rozwiązanie umowy w celu przygotowania zawodowego za porozumieniem stron z końcem sierpnia br. Czy urlop będzie przysługiwał temu pracownikowi za 2009 r. proporcjonalnie do końca sierpnia? Jak go wyliczyć? Pracownik skończył w tym roku 17 lat. Od 1 września br. zamierza podjąć pracę u innego pracodawcy.

Jeżeli Państwa pracownikowi rok pracy minął przed 2009 r., to w przypadku rozwiązania z nim umowy o pracę 31 sierpnia br. przysługuje mu urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, tj. 18 dni urlopu (26 dni x 8 miesięcy zatrudnienia : 12 miesięcy). Jeżeli natomiast młodociany jest w pierwszym roku pracy i prawo do urlopu wypoczynkowego nabył z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy 28 lutego br. w wymiarze 12 dni, to z upływem roku od dnia rozpoczęcia pierwszej pracy, tj. 31 sierpnia br. nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych. Wówczas w dniu rozwiązania umowy o pracę, czyli 31 sierpnia br., będzie mu przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 38 dni.

UZASADNIENIE

Zasady nabywania oraz udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi młodocianemu zostały uregulowane w Kodeksie pracy w sposób odmienny niż dla pracownika pełnoletniego. W przepisach szczególnych dotyczących urlopów wypoczynkowych pracowników młodocianych nie uregulowano jednak kwestii udzielania pracownikowi młodocianemu urlopu wypoczynkowego w przypadku, gdy umowa o pracę jest z nim rozwiązywana w trakcie roku kalendarzowego. Oznacza to, że w tej sytuacji stosujemy takie same zasady jak w przypadku pozostałych pracowników.

Zatem w razie rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem młodocianym uprawnionym do urlopu w trakcie roku kalendarzowego należy naliczać temu pracownikowi urlop za okres, jaki przepracował.

WAŻNE!

Pracownikowi młodocianemu, który rozwiązał umowę o pracę w trakcie roku, należy naliczyć urlop wypoczynkowy, jaki nabył za czas przepracowany do zakończenia stosunku pracy.

Jeżeli z pracownikiem młodocianym zatrudnionym w celu przygotowania zawodowego, któremu rok pracy minął przed 2009 r., rozwiązują Państwo umowę o pracę w trakcie roku, urlopu wypoczynkowego należy mu udzielić w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w tym roku. W razie niewykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu w całości lub w części, muszą mu Państwo wypłacić ekwiwalent pieniężny.

W przedstawionej sytuacji należy mieć na uwadze, że pracownik młodociany prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego nabywa z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy w wymiarze 12 dni. Natomiast z upływem roku od dnia rozpoczęcia pierwszej pracy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych. Po przepracowaniu 12 miesięcy urlop wypoczynkowy pracownika młodocianego wynosi 38 dni.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK