| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Jak wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi młodocianemu, który rozwiązuje umowę w trakcie roku

Jak wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi młodocianemu, który rozwiązuje umowę w trakcie roku

Zatrudniamy pracownika młodocianego. Poprosił on o rozwiązanie umowy w celu przygotowania zawodowego za porozumieniem stron z końcem sierpnia br. Czy urlop będzie przysługiwał temu pracownikowi za 2009 r. proporcjonalnie do końca sierpnia? Jak go wyliczyć? Pracownik skończył w tym roku 17 lat. Od 1 września br. zamierza podjąć pracę u innego pracodawcy.

Prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych pracownik młodociany nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym, tj. 1 stycznia danego roku. Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika młodocianego wynosi 26 dni, ale tylko do roku, w którym pracownik młodociany ukończy 18 lat. W roku kalendarzowym, w którym młodociany skończył 18 lat, przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego.

PRZYKŁAD

Pracownik młodociany 1 stycznia br. nabył prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. W lutym br. wykorzystał 10 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie miał urlopu zaległego. Umowa o pracę rozwiązuje się z pracownikiem 31 sierpnia br. Pracownikowi za 2009 r. przysługuje 14 dni urlopu. Jeżeli pracownik wykorzysta w okresie wakacji 4 dni urlopu, nie będzie mu już przysługiwał urlop u tego pracodawcy. W przypadku niewykorzystania urlopu do końca sierpnia br., pracodawca będzie miał obowiązek wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za 4 dni niewykorzystanego urlopu.

Zasady proporcjonalności urlopu wypoczynkowego nie zastosujemy w przypadku rozwiązania przez pracownika młodocianego umowy o pracę w trakcie roku kalendarzowego, gdy pracownik młodociany jest w pierwszym roku pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik młodociany został zatrudniony w celu przygotowania zawodowego 1 września 2008 r. Z upływem 6 miesięcy, tj. 28 lutego 2009 r., nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 12 dni. Po upływie kolejnych 6 miesięcy, tj. 31 sierpnia 2009 r., nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego wymiarze 26 dni. W przypadku rozwiązania 31 sierpnia br. z tym pracownikiem umowy o pracę będzie mu przysługiwał w 2009 r. u tego pracodawcy urlop wypoczynkowy w wymiarze 38 dni.

Podstawa prawna

  • art. 1551 § 1, art. 171, art. 205 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK