| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy poród przerywa staż finansowany z urzędu pracy

Czy poród przerywa staż finansowany z urzędu pracy

Mamy stażystkę w ciąży, która ma urodzić 18 kwietnia 2009 r. Natomiast staż ma do 30 czerwca 2009 r. Czy w tej sytuacji z powodu urodzenia dziecka staż zostanie przerwany, czy nadal będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim, na którym jest obecnie od kilku tygodni? Co w listę obecności mam jej wpisać po porodzie - czy nadal zwolnienie lekarskie, czy może urlop macierzyński?

RADA

Poród nie przerywa stażu, lecz także nie wpływa na jego przedłużenie poza datę ustaloną w umowie ze starostą. Nieobecność w pracy spowodowana niezdolnością do pracy, a także nieobecność z powodu opieki nad dzieckiem po porodzie, są okresami usprawiedliwionej nieobecności w pracy stażystki, za które zachowuje ona prawo do stypendium.

UZASADNIENIE

Prawo do urlopu macierzyńskiego nie przysługuje stażystkom, a jedynie pracownicom (pracownikom). Staż finansowany przez urząd pracy polega na nabywaniu przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Stażystka nie jest zatem pracownicą, a więc nie ma prawa do szczególnych uprawnień i świadczeń ściśle związanych z pozostawaniem w stosunku pracy. Stażystka nie ma więc prawa do urlopu macierzyńskiego.

Stażysta zachowuje prawo do stypendium za okres udokumentowanej niezdolności do pracy, przypadający w okresie odbywania stażu, za który pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia chorobowego lub za który przysługują im zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.

Istotne jest w tym przypadku zastrzeżenie - „okresy przypadające w okresie stażu”. Nie ma bowiem jakichkolwiek regulacji, które wskazują, że staż w związku z porodem ulega przedłużeniu czy że stypendium po porodzie nadal będzie stażystce wypłacane przez okres, za jaki przysługiwałby jej zasiłek macierzyński. Taka regulacja występuje w przypadku pobierania zasiłku dla bezrobotnych. W razie urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek dla bezrobotnych w okresie pobierania tego zasiłku lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, okres pobierania zasiłku ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby jej, zgodnie z odrębnymi przepisami, zasiłek macierzyński. Nie ma jednak podstaw do stosowania odpowiednio tej zasady w stosunku do stypendium stażowego.

Starosta ustala i opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe od stypendiów. Od takiego stypendium nie jest jednak opłacana składka chorobowa, a podstawą do uzyskania zasiłku macierzyńskiego jest zasadniczo podleganie ubezpieczeniu chorobowemu w chwili urodzenia dziecka. Stażystka nie nabywa zatem również z tego powodu prawa do zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!

Stażystce przebywającej na stażu finansowanym z urzędu pracy nie przysługuje zasiłek macierzyński.

Należy uznać, że okres po porodzie, podczas którego stażystka musi opiekować się dzieckiem, stanowi okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który zachowuje ona prawo do stypendium, jednak tylko do momentu, do którego miał trwać staż. Nieobecność ta powinna zostać zaznaczona na liście obecności jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy, a nie jako niezdolność do pracy.

Pracodawca powinien poinformować urząd pracy o niezdolności stażystki do pracy i o planowanym porodzie.

Podstawa prawna:

  • art. 180 Kodeksu pracy,
  • art. 2 pkt 34 i pkt 35, pkt 41, art. 53, art. 73 ust. 3 i art. 80 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK