| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Wynagradzanie cudzoziemców

Wynagradzanie cudzoziemców

Obowiązująca w Polsce zasada walutowości skutkuje tym, że pracodawca ma obowiązek wypłacać cudzoziemcowi wynagrodzenie w walucie polskiej.

WAŻNE!

Cudzoziemcy, którzy nie mają miejsca zamieszkania w Polsce, mogą korzystać z opodatkowania niektórych dochodów preferencyjną, tj. zryczałtowaną stawką 20% (art. 29 updof). Dotyczy to np. dochodów z tytułu członkostwa w zarządzie, kontraktów menedżerskich czy umów zlecenia.

Z takich uprawnień nie skorzystają osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi - dochody te w ich przypadku są opodatkowane według obowiązującej, progresywnej skali podatkowej, tj. stawką 19%, 30% i 40%.

Cudzoziemiec - członek zarządu

Cudzoziemiec będzie podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Zasady opodatkowania przychodów zagranicznego członka zarządu będą zależały od tego, na jakiej podstawie będzie wykonywał swoją funkcję: stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej czy też wyłącznie powołania do zarządu w drodze uchwały wspólników (bez zawierania odrębnej umowy cywilnoprawnej).

Osoby fizyczne, które nie mają miejsca zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium RP na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz od innych dochodów uzyskiwanych w Polsce.

Należy przy tym pamiętać, że przy rozliczaniu dochodów osoby fizycznej o ograniczonym obowiązku podatkowym stosuje się umowy w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska. Jednak zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania do celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, tj. tzw. certyfikatem rezydencji (art. 29 ust. 2 z wyłączeniem art. 29 ust. 3 updof).

Umowa o pracę

Do celów podatkowych cudzoziemiec zatrudniony na etacie (w tym także członek zarządu) jest traktowany w taki sam sposób jak pracownik polski. A zatem wynagrodzenie cudzoziemca - pracownika będącego członkiem zarządu - podlega opodatkowaniu według zasad ogólnych (na podstawie progresywnej skali podatkowej z uwzględnieniem pracowniczych kosztów uzyskania przychodów).

Płatnik zatrudniający cudzoziemca będącego członkiem zarządu powinien wpłacać zaliczki na podatek od jego wynagrodzeń w normalnym terminie przewidzianym na wpłatę zaliczek pozostałych swoich polskich pracowników.

Umowy cywilnoprawne, powołanie

Jeżeli cudzoziemiec - członek zarządu sprawuje swoją funkcję na podstawie umowy o dzieło, zlecenia, kontraktu menedżerskiego, umów o zarządzanie przedsiębiorstwem (umów o podobnym charakterze) lub powołania, to dochód uzyskiwany z tego tytułu podlega opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20% przychodu (pkt 1 i 5 ust. 1 art. 29 updof).

                                                                                                                       MAGDALENA KASPRZAK

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK