| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemców 2018

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemców 2018

Ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku, o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Ustawa przewiduje ważne zmiany w dotychczasowych przepisach oraz wprowadza nowy rodzaj zezwolenia na pracę.

Organem właściwym do wydania zezwolenia będzie jak dotychczas Wojewoda.

Zezwolenie to nie będzie mogło zostać wydane na okres przekraczający łączny dopuszczalny okres pobytu cudzoziemca w celu pracy sezonowej.

Wysokość opłaty skarbowej za takie zezwolenie wynosić będzie 170 zł.

Ponowne wykonywanie pracy sezonowej u tego samego pracodawcy

Wniosek dotyczący pracy sezonowej danego cudzoziemca u tego samego pracodawcy będzie wpisywany do odpowiedniej ewidencji. W związku z tym cudzoziemiec będzie mógł ubiegać się o uzyskanie wizy w roku wystawienia zezwolenia oraz w dwóch kolejnych latach.

 Warunkiem trzyletniego wpisu byłoby udokumentowanie, legalnie wykonywanej pracy dla tego samego podmiotu.

Nie będzie możliwości przedłużenia zezwolenia wielosezonowego ponad przewidziany trzyletni okres, natomiast możliwe będzie przedłużenie zezwolenia w ramach danego roku kalendarzowego, jeśli niewykorzystany został przez cudzoziemca maksymalny okres 9 miesięcy.

Odszkodowanie dla cudzoziemców

Jeżeli zezwolenie na wykonywanie pracy sezonowej przez cudzoziemca zostało uchylone, cudzoziemcowi przysługuje odszkodowanie. Odszkodowanie powinno obejmować zobowiązania, które pracodawca musiałby spełnić, gdyby zezwolenie na pracę sezonową nie zostało cofnięte.

Nowa ustawa przewiduje, że decyzja orzekająca o uchyleniu zezwolenia na pracę sezonową będzie dodatkowo doręczana cudzoziemcowi.

O wysokości odszkodowania decydować będzie sąd.

Status bezrobotnych nie dla wszystkich

Należy zaznaczyć, że w odróżnieniu od zwykłych pracowników, pracownicy sezonowi nie zostaną objęci możliwością nabycia statusu bezrobotnego. W ustawie wyłączono stosowanie wobec cudzoziemców, przepisów dotyczących rent socjalnych, świadczeń rodzinnych oraz świadczeń w ramach pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw nr druku 1494.

Uzasadnienie do Rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK