REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zatrudnić cudzoziemca z Ukrainy?

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Agnieszka Juźwiuk
Jak zatrudnić cudzoziemca z Ukrainy?/fot.Fotolia
Jak zatrudnić cudzoziemca z Ukrainy?/fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obywatele Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Armenii i Ukrainy mogą być zatrudniani w Polsce na podstawie tzw. procedury uproszczonej. Na czym polega i jak legalnie zatrudnić cudzoziemca na przykład z Ukrainy?

Znalazłeś pracownika z Ukrainy, ma wizę pracowniczą – zastanawiasz się, czy ten dokument wystarczy, żeby legalnie go zatrudnić? Jakie jeszcze formalności Cię obowiązują? Przez jaki maksymalny okres możesz go zatrudniać? Odpowiadamy na wszystkie Twoje wątpliwości!

Autopromocja

Procedura uproszczona – ale znacznie ograniczona czasowo

Obywatele Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Armenii i Ukrainy mogą być zatrudniani w Polsce na podstawie tzw. procedury uproszczonej, czyli zarejestrowanego oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. W tym celu wypełniony druk oświadczenia należy zarejestrować w urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy, cała procedura jest stosunkowo szybka i całkowicie bezpłatna. Przepisy dopuszczają wykonywanie pracy na podstawie tej procedury przez nieprzekraczalny okres sześciu miesięcy w ciągu kolejnych dwunastu.

Wiza D05 wydawana jest na czas określony, maksymalnie do roku – jednak cudzoziemiec na jej podstawie może przebywać w Polsce nie dłużej niż 180 dni. Pamiętaj – cudzoziemiec nie może w Polsce przebywać na podstawie tej wizy przez okres dłuższy niż 180 dni, a tym samym nie może dłużej niż wskazany okres być tu zatrudniony.

Polecamy produkt: Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego po zmianach przepisów (PDF)

W związku z tym wątpliwość wśród pracodawców budzi okres zatrudnienia, gdy mają do czynienia z osobą, która już przebywa jakiś czas w Polsce na podstawie wizy D05, wydanej w związku z oświadczeniem zarejestrowanym przez innego pracodawcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki okres zatrudnienia wpisać w oświadczeniu?

Cudzoziemiec przebywający w Polsce na podstawie wizy D05 zapewne wykonywał w Polsce pracę na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. To jest sygnał dla pracodawcy, który chciałby zatrudnić tę osobę, że powinien sprawdzić, od kiedy cudzoziemiec przebywa w Polsce.

Do czego potrzebna jest ta informacja? Jeśli chciałbyś zatrudnić cudzoziemca na podstawie oświadczenia,  dane dotyczące okresu jego dotychczasowego pobytu w Polsce pozwolą Ci ustalić na jaki maksymalnie okres możesz w tym momencie zatrudnić tę osobę.

Jeśli jesteś kolejnym pracodawcą cudzoziemca, podając okres zatrudnienia u siebie w firmie, jesteś zobowiązany wyliczyć przez jaki jeszcze czas cudzoziemiec będzie mógł pozostawać w naszym kraju. Jak to zrobić? Sprawdź w paszporcie, kiedy przyjechał, a następnie od 180 dni odejmij okres, jaki już spędził w Polsce. Możesz to zrobić jedynie na podstawie pieczątek w jego paszporcie.  Przez pozostały okres możesz go zatrudniać na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.

Dłuższe zatrudnienie cudzoziemca – rozwiązaniem jest uzyskanie zezwolenia

W sytuacji, gdy cudzoziemiec przebywa już w Polsce i okres przez który może jeszcze przebywać w Polsce nie jest dla obu stron satysfakcjonujący, najlepszym wyjściem jest uzyskanie jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę. Po ten dokument do urzędu wojewódzkiego zgłasza się sam cudzoziemiec. Zezwolenie na pracę może być wydane na okres nawet do 3 lat.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;

- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę;

- Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Dołącz do grona ekspertów portalu Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

    Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

    ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

    Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

    Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

    Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    REKLAMA

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    REKLAMA

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

    Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

    REKLAMA