| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Zatrudnienie cudzoziemca – obowiązki

Zatrudnienie cudzoziemca – obowiązki

Cudzoziemcy mogą wykonywać pracę w Polsce, jeśli posiadają zezwolenie na pracę (chyba, że na mocy przepisów szczególnych nie potrzebują takiego zezwolenia) oraz przebywają legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Brak zezwolenia na pracę i nielegalne przebywanie na terytorium kraju przez cudzoziemca pociąga za sobą dodatkowe obowiązki pracodawcy.

Zobacz także serwis: Ubezpieczenia

Wyłączenie stosowania ustawy

Uregulowane w ustawie obowiązki, nie dotyczą przypadków, gdy zatrudnianym cudzoziemcem jest:

 1. obywatel Unii Europejskiej (UE),
 2. obywatel Islandii, Lichtensteinu lub Norwegii (państwa EOG),
 3. obywatel Konfederacji Szwajcarskiej (CH)
 4. członek rodziny osoby, o której mowa w pkt. 1-3, tj.:
  1. a) małżonek obywatela UE (EOG, CH)
  2. b) bezpośredni zstępny (dziecko) obywatela UE (EOG, CH) lub jego małżonka, w wieku do 21 lat lub pozostającego na utrzymaniu tego obywatela lub jego małżonka,
  3. c) bezpośredni wstępny (rodzic) obywatela UE (EOG, CH) lub jego małżonka, pozostającego na utrzymaniu tego obywatela lub jego małżonka.

Uwolnienie się od kary

Wypełnienie wyżej opisanych obowiązków oraz, o ile jest to wymagane, zgłoszenie cudzoziemca do ubezpieczeń społecznych prowadzi do uwolnienia się od kary za zatrudnianie nielegalnie przebywającego na terenie kraju cudzoziemca. Dotyczy to na przykład przypadku, gdy okazuje się, że cudzoziemiec przebywa jednak w Polsce nielegalnie na podstawie sfałszowanego dokumentu (oczywiście pod warunkiem, że nie wiedziałeś, że dokument jest sfałszowany).

Zobacz: Wysokie kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Kary za wykroczenia

Za wykroczenia pracodawcy przeciwko powyższym obowiązkom może zostać nałożona:

 • kara grzywny nie niższa niż 3.000 zł (powierzanie wykonywania pracy cudzoziemcowi nieposiadającemu ważnej wizy lub innego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej);
 • kara grzywny do 10.000 zł (uporczywe powierzanie wykonywania pracy cudzoziemcowi przebywającemu bez ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku gdy praca ta nie ma związku z prowadzoną przez powierzającego wykonywanie pracy działalnością gospodarczą).

Kary za przestępstwa

Za przestępstwa pracodawcy przeciwko powyższym obowiązkom może zostać nałożona:

 • grzywna lub kara ograniczenia wolności (powierzenie pracy małoletniemu cudzoziemcowi przebywającemu nielegalnie; równoczesne powierzenie pracy wielu cudzoziemcom przebywającym nielegalnie; uporczywe powierzanie pracy nielegalnie przebywającemu cudzoziemcowi, gdy praca ta ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą);
 • kara pozbawienia wolności do lat 3 (powierzenie pracy cudzoziemcowi będącemu ofiarą handlu ludźmi; powierzenie pracy w warunkach szczególnego wykorzystania).

Co więcej, skazani za jedno z powyższych przestępstw podlegają wykluczeniu z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego (zamówienia klasycznego) przez okres 1 roku od dnia uprawomocnienia się wyroku.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK