| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Jak naliczać wynagrodzenia cudzoziemcom zatrudnionym w Polsce

Jak naliczać wynagrodzenia cudzoziemcom zatrudnionym w Polsce

Przed dokonaniem rozliczenia wynagrodzenia należnego osobie będącej cudzoziemcem zatrudnionej jako menedżer, członek zarządu lub rady nadzorczej należy ustalić, czy istnieje tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym. Należy ponadto rozstrzygnąć obowiązek podatkowy takiej osoby. Powyższych ustaleń należy dokonać na podstawie przepisów obowiązujących w kraju wykonywania pracy z uwzględnieniem umów międzynarodowych.

Sposób obliczania podatku dochodowego

Jeśli zgodnie z postanowieniami danej umowy międzynarodowej, której Polska jest stroną, dochody osoby zagranicznej niemającej miejsca zamieszkania w Polsce należy opodatkować w tym kraju, wówczas należy zrobić to na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach należy pobierać podatek ryczałtowy (art. 29 ust. 1 updof).

Sposób opodatkowania dochodów z działalności wykonywanej osobiście zależy zatem od miejsca zamieszkania osoby, która uzyskuje przychody oraz tego, czy dostarczyła polskiemu podmiotowi certyfikat rezydencji.

Przez dochody cudzoziemców pracujących w Polsce z tytułu działalności wykonywanej osobiście należy rozumieć m.in. przychody:

  • otrzymywane przez osoby (niezależnie od sposobu ich powoływania) należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (art. 13 pkt 7 updof);
  • uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze (art. 13 pkt 9 updof).

Jeżeli osoby uzyskujące dochody z wyżej wymienionych tytułów mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski rozumiane jako ośrodek interesów życiowych lub przebywają w Polsce powyżej 183 dni w roku podatkowym, wówczas dochody te są opodatkowane na zasadach ogólnych (art. 41 updof).

Jeśli cudzoziemiec nie posiadałby w Polsce miejsca zamieszkania w rozumieniu art. 3 ust. 2a updof, wówczas przychody z działalności wykonywanej osobiście nie są opodatkowane na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji przychód będzie opodatkowany w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu (art. 29 ust. 1 pkt 1 updof). Sposób poboru zryczałtowanego podatku został określony w art. 41 ust. 4 updof. Powyższe zasady należy stosować uwzględniając umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.

WAŻNE

Rozstrzygając sposób opodatkowania dochodów cudzoziemców należy stosować zapisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.

Zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobieranie podatku zgodnie z jej postanowieniami możliwe jest po udokumentowaniu przez cudzoziemca miejsca zamieszkania wydanym przez właściwe organy podatkowe certyfikatem rezydencji.

Znaczenie umów międzynarodowych

Zgodnie z zawartymi umowami międzynarodowymi, dochody z działalności wykonywanej osobiście mogą być kwalifikowane do dochodów z wykonywania wolnych zawodów lub innej działalności o samodzielnym charakterze lub pełnienia funkcji członków organów spółek. Tak rozumiane dochody na podstawie zawartych umów międzynarodowych podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania. Jeśli jednak podmiot dysponuje certyfikatem rezydencji, wówczas nie ma obowiązku pobrania podatku od takiego przychodu. Zgodnie natomiast z art. 41 ust. 9 updof, płatnik pobiera zryczałtowany 20% podatek na zasadach określonych w art. 29 updof bez względu na to, czy podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce, jeśli uzyska od tego podatnika certyfikat rezydencji. W przypadku wynagrodzeń wypłacanych członkom organów spółek – umowy międzynarodowe dopuszczają opodatkowanie takiego dochodu w państwie, w którym dana spółka ma siedzibę. Jeżeli zatem spółka posiada certyfikat rezydencji osoby fizycznej, z którą zawarła umowę, wówczas zobowiązana jest do pobrania 20% podatku zryczałtowanego od jej przychodów.

Jeżeli osoba zagraniczna została uznana w myśl art. 3 ust. 1a updof za mającą miejsce zamieszkania w Polsce i dostarczyła certyfikat rezydencji, wówczas płatnik nie ustala rezydencji i zobowiązany jest zgodnie z art. 41 ust. 9 updof do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK