| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne > Rozliczenie roczne dofinansowania i refundacji składek z PFRON za 2008 r.

Rozliczenie roczne dofinansowania i refundacji składek z PFRON za 2008 r.

Do 15 lutego 2009 r. pracodawcy, którzy otrzymują refundację oraz dofinansowanie wynagrodzenia osób niepełnosprawnych, mają obowiązek rozliczyć się z pomocy uzyskanej w 2008 r. Ponieważ 15 lutego w 2009 r. wypada w niedzielę, faktycznym terminem dokonania rozliczenia będzie 16 lutego 2009 r. - poniedziałek.

4.2. Koszty płacy pracownika niepełnosprawnego

Koszty płacy w przeciwieństwie do maksymalnej wielkości pomocy to rzeczywiste koszty, które poniósł pracodawca. Koszty płacy to wynagrodzenie pracownika brutto, łącznie z należnymi od pracownika składkami na ubezpieczenia społeczne oraz składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy. Do kosztów płacy w 2008 r. pracodawca nie mógł zaliczyć kosztów pochodnych od wynagrodzenia, np. obowiązkowych składek na Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

4.3. Podwyższone koszty zatrudniania osób niepełnosprawnych

Podwyższone koszty zatrudniania osób niepełnosprawnych to koszty wynikające z zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Są to koszty dodatkowe względem kosztów, które przedsiębiorca poniósłby, gdyby zatrudniał pracowników niebędących osobami niepełnosprawnymi, przez każdy okres, przez który pracownik lub pracownicy niepełnosprawni są w rzeczywistości zatrudnieni. Podwyższone koszty to różnica między kosztami pracy osoby niepełnosprawnej a kosztami pracy osoby pełnosprawnej. Podwyższone koszty zatrudniania osób niepełnosprawnych obejmują np. koszty wynikające z niższej produktywności osób niepełnosprawnych lub koszty adaptacji pomieszczeń bądź urządzeń nabytych na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Sposób lub metoda obliczania podwyższonych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych nie są jednoznacznie określone w obowiązujących przepisach. Prawo nie narzuca metody liczenia podwyższonych kosztów. Dlatego pracodawcy mogą stosować własne metody. Ważne jest, aby metoda wybrana przez pracodawcę była zgodna z rozporządzeniem pomocowym. Dodatkowo pracodawca powinien zapewnić stosowanie jednolitej metody wobec wszystkich pracowników niepełnosprawnych.

4.4. Ryczałt

Pracodawca może również rozliczyć podwyższone koszty zatrudniania osób niepełnosprawnych w formie ryczałtu. Wysokość ryczałtu jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności pracownika niepełnosprawnego oraz faktu, czy pracownik jest osobą, u której stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, epilepsję bądź jest osobą niewidomą.

Kwoty ryczałtu zatrudniania osób niepełnosprawnych w 2008 r. wynoszą:

@RY1@i65/2009/002/

i65.2009.002.000.0008.101.jpg

@RY2@

* mw - minimalne wynagrodzenie w grudniu 2007 r., tj. 936 zł.

W przypadku osób, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, epilepsję bądź osób niewidomych, kwoty przedstawione w tabeli zwiększa się o 55% minimalnego wynagrodzenia dla zakładów pracy chronionej.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

prawnik, ekspert Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Źródło:

INFOR
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK