| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Praca tymczasowa a staż pracy

Praca tymczasowa a staż pracy

W naszej firmie często korzystamy z pracowników tymczasowych. Z pracy jednego z nich byliśmy bardzo zadowoleni i zatrudniliśmy go w naszej firmie. Najpierw pracował na podstawie umowy na czas określony, a obecnie zawarliśmy z nim umowę na czas nieokreślony. Czy w takim przypadku temu pracownikowi do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia, wliczamy okres pracy tymczasowej?

Praca tymczasowa polega na wykonywaniu pracy przez pracownika tymczasowego u pracodawcy użytkownika, do którego taki pracownik zostaje skierowany przez agencję pracy tymczasowej. Pracodawcą dla „czasownika” jest agencja pracy tymczasowej.

W praktyce bardzo często zdarza się, że pracownik tymczasowy znajduje stałe zatrudnienie w miejscu, do którego skierowała go agencja pracy tymczasowej. Wynika to przede wszystkim z tego, że pracownicy tymczasowi mogą wykonywać pracę tymczasową na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika maksymalnie do 12 miesięcy w ciągu okresu obejmującego 36 miesięcy (art. 20 § 1 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - DzU z 2003 r. nr 166, poz. 1608 ze zm.). Nie dotyczy to przypadku wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego w sposób ciągły w zastępstwie pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika. Wówczas u tego samego pracodawcy użytkownika można pracować maksymalnie przez 36 miesięcy.

W omawianej sytuacji pracownik wcześniej pracował na podstawie umowy o pracę tymczasową. Oznacza to, że jego pracodawcą była agencja, a nie Pani jako pracodawca użytkownik. Dlatego pracy tymczasowej nie wliczamy mu do okresu wypowiedzenia.

Przykład

Pracownik tymczasowy był zatrudniony przez agencję zatrudnienia na podstawie umowy o pracę tymczasową od 1 kwietnia 2007 r. do 31 marca 2008 r. Od 1 kwietnia 2008 r. został zatrudniony na czas nieokreślony przez dotychczasowego pracodawcę użytkownika, u którego wcześniej pracował na podstawie umowy o pracę tymczasową. W takim przypadku jego okres wypowiedzenia po zatrudnieniu na umowę na czas nieokreślony wyniesie 2 tygodnie. Do tego okresu nie wliczamy w tym przypadku pracy tymczasowej.

Do zakładowego stażu pracy powinna Pani natomiast wliczyć pracownikowi zatrudnienie na podstawie umowy na czas określony w Państwa zakładzie.

Inaczej byłoby, gdyby pracownik po wykonywaniu pracy tymczasowej podjął pracę na umowę na czas nieokreślony w agencji pracy tymczasowej. Taka sytuacja jest możliwa tylko w przypadku, gdy agencja zatrudnienia zatrudnia swojego pracownika tymczasowego jako pracownika etatowego w strukturach swojej firmy.

Praca tymczasowa charakteryzuje się tym, że występują 3 strony stosunku pracy: pracownik tymczasowy, agencja pracy tymczasowej oraz pracodawca użytkownik. Agencja zatrudnienia nie może być więc jednocześnie agencją zatrudniającą i pracodawcą użytkownikiem. W związku z tym agencja może zatrudnić pracownika np. do własnej administracji, ale tylko na podstawie Kodeksu pracy. W takiej sytuacji czas zatrudnienia na podstawie umowy o pracę tymczasową wliczymy do okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Przykład

Pracownik tymczasowy był zatrudniony przez agencję zatrudnienia na podstawie umowy o pracę tymczasową od 1 kwietnia 2007 r. do 31 marca 2008 r. Od 1 kwietnia 2008 r. agencja zatrudniła tego pracownika na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia pracownika w takim przypadku od początku pracy na podstawie umowy na czas nieokreślony będzie wynosił 1 miesiąc, ponieważ do tego okresu zaliczymy mu pracę tymczasową. Pracownik będzie miał więc co najmniej 6 miesięcy zatrudnienia uprawniających do takiego okresu wypowiedzenia.

Odpowiedziała Żaneta Markuszewska-Domańska

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK