| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie dyscyplinarne kobiety w ciąży

Zwolnienie dyscyplinarne kobiety w ciąży

Gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa bądź taka organizacja funkcjonuje, ale nie reprezentuje interesów pracownicy, dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w okresie ciąży pracownicy - art. 177 § 1 k.p. (uchwała Sądu Najwyższego z 18 marca 2008 r., II PZP 2/08).

Elżbieta W. była zatrudniona w spółce M. na stanowisku specjalisty ds. marketingu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W czerwcu 2002 r., w ramach regularnych ocen pracowników spółki, otrzymała ocenę niedostateczną. Umowę o pracę rozwiązano z nią w listopadzie. Jako przyczynę podano nienależyte wykonywanie obowiązków pracowniczych - brak terminowości w realizacji zadań (w uzasadnieniu pracodawca podał dwa przypadki opóźnień). Dzień po wręczeniu wypowiedzenia Elżbieta W. powiadomiła dział kadr spółki, że jest w ciąży. W następnym dniu złożyła do sądu pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne.

W ciągu kilku dni między wypowiedzeniem a złożeniem pozwu do spółki wypłynęła faktura na kwotę ponad 16 tys. zł wystawiona przez firmę Y, która wykonała prace projektowe na rzecz spółki M., przy czym zlecenie na te prace przekazała Elżbieta W. Dzień po złożeniu pozwu o bezskuteczność wypowiedzenia spółka M. rozwiązała z Elżbietą W. umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 k.p., motywując to ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych, które miało polegać na zleceniu prac firmie Y bez upoważnienia. Pracodawca podejmując decyzję o zwolnieniu dyscyplinarnym Elżbiety W. nie zgłosił tego organizacji związkowej, gdyż w spółce nie działały związki zawodowe, a pracownica nie poinformowała pracodawcy, że korzysta z ochrony którejś z ponadzakładowych organizacji związkowych.

Powódka po zwolnieniu z pracy wycofała pierwszy pozew dotyczący wspomnianego wyżej wypowiedzenia, a zamiast niego złożyła drugi pozew, tym razem o stwierdzenie niezgodności z prawem zwolnienia dyscyplinarnego, przywrócenie do pracy i o odszkodowanie za czas pozostawania bez pracy.

Rozpatrujący sprawę w II instancji sąd okręgowy zwrócił uwagę na dwa zagadnienia prawne, co do których pojawiły się wątpliwości w toku postępowania. Przedstawił je więc do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu jako pytania prawne:

• czy dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy (art. 52 § 1 k.p.) w okresie ciąży pracownicy (art. 177 § 1 k.p.) w sytuacji, gdy u pracodawcy brak jest zakładowej organizacji związkowej bądź taka organizacja funkcjonuje, ale pracownica nie jest jej członkiem,

• czy w przypadku niedopuszczalności rozwiązania umowy o pracę opisanym w punkcie pierwszym pytania, w stosunku do kobiety w ciąży, z którą rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z jej winy, w okresie biegnącego już wypowiedzenia tej umowy, podstawę do zasądzenia odszkodowania będzie stanowił art. 60 k.p.?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK