| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Opinia o pracowniku w świadectwie pracy

Opinia o pracowniku w świadectwie pracy

Wydanie świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Czy w świadectwie pracy można zamieścić opinię o pracowniku?

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę na mocy porozumienia stron w związku z jego wyjazdem za granicę. Pracownik prosi o zamieszczenie w świadectwie pracy wzmianki o jego dotychczasowej bardzo dobrej pracy, co będzie przydatne w jego nowej pracy. Czy w rubryce „informacje uzupełniające” możemy wpisać opinię o pracowniku – pyta Czytelniczka z Krosna.

Pracodawca nie ma możliwości zamieszczania w świadectwie pracy jakichkolwiek opinii o pracowniku, nawet pozytywnych.

W świadectwie pracy można zamieszczać jedynie te informacje, które zostały wskazane w przepisach prawa pracy. Wyliczenie informacji, które należy umieścić w świadectwie pracy, jest katalogiem zamkniętym, dlatego nie powinni Państwo zamieszczać w świadectwie innych informacji. Nie można bowiem dowolnie decydować o jego treści. Zamieszczenie w nim innych informacji, niż wskazane w przepisach należy uznać za naruszenie przez Państwa prawa pracy.

Polecamy produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

W ust. 6 świadectwa pracy, gdzie podaje się „Informacje uzupełniające”, pracodawca wskazuje informacje z urzędu lub tylko na żądanie pracownika.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Państwa pracownik otrzymał oddzielną pisemną opinię zawierającą ocenę dotychczasowego przebiegu pracy (tzw. referencje czy rekomendacje).

Dane podawane w świadectwie pracy w rubryce „Informacje uzupełniające”

Informacje podawane z urzędu

Informacje podawane tylko na żądanie pracownika

o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez pracodawcę i niewypłaconych pracownikowi do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych

● o wysokości i składnikach wynagrodzenia pracownika,

● o uzyskanych przez pracownika kwalifikacjach w czasie zatrudnienia,

● o prawomocnym orzeczeniu sądu pracy dotyczącym przywrócenia pracownika do pracy lub przyznania mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia

Wniosek pracownika czy byłego pracownika o wydanie opinii może być odrzucony przez pracodawcę bez żadnych konsekwencji. Pracownikowi nie przysługuje bowiem roszczenie o wydanie przez pracodawcę takiej opinii. W opinii nie powinno się podawać negatywnych informacji, aby nie narazić się na zarzut naruszenia dóbr osobistych pracownika (wyrok SN z 21 stycznia 2003 r., I PK 66/02, OSNP 2064/13/227).

Z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem ze względu na spożywanie przez niego w czasie pracy alkoholu. Po wydaniu świadectwa pracy pracownik poprosił o opinię, ponieważ spodziewał się, że może mieć kłopoty ze znalezieniem innej pracy. Dyrektor firmy napisał w opinii, że pracownik był osobą pracowitą, ale czasami nie wykonywał w terminie swoich zadań prawdopodobnie ze względu na nadużywanie alkoholu, ponieważ często korzystał z krótkich zwolnień lekarskich i urlopów na żądanie. Pracownik nigdy nie był karany za nadużywanie alkoholu w pracy. W przypadku otrzymania takiej opinii pracownik może wystąpić do sądu o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych, gdyż opinia zawiera elementy niesprawdzone i niekorzystne dla pracownika. W tej sytuacji lepiej byłoby odmówić prośbie pracownika.

Podstawa prawna:

- art. 97 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 960),

- § 1 ust. 1, § 5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 251, poz. 1509),

- art. 23–24 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 380; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 585).

Dołącz do nas na Facebooku!

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK