REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Treść umowy przedwstępnej o pracę

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
Treść umowy przedwstępnej o pracę/fot.Fotolia
Treść umowy przedwstępnej o pracę/fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dla skuteczności umowy przedwstępnej o pracę konieczne jest wskazanie w jej treści istotnych warunków umowy przyrzeczonej. Istotnymi warunkami umowy przyrzeczonej są: rodzaj umowy, rodzaj umówionej pracy, termin rozpoczęcia pracy, wysokość wynagrodzenia oraz inne istotne warunki zatrudnienia.

Porozumienie stron co do zawarcia określonych warunków zatrudnienia odbywa się poprzez podpisanie jednej z funkcjonujących w polskim prawie umów. Najczęściej występującą formą porozumienia co do warunków zatrudnienia są: umowa o pracę oraz umowa cywilnoprawna.

Autopromocja

Rzadziej stosowaną formą umowy między pracownikiem, rozumianym jako osoba zatrudniana, mająca świadczyć pracę niezależnie od formy zatrudnienia a zatem niezależnie od tego czy jest pracownikiem czy np. zleceniobiorcą jest umowa przedwstępna.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna funkcjonuje na mocy przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 389 § 1 Kc umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Zawarcie umowy przedwstępnej stanowi zobowiązanie stron (osoby zatrudniającej i zatrudnianego) co do zawarcia w przyszłości, umowy na warunkach wskazanych w umowie przedwstępnej. Umowa przedwstępna jest często wykorzystywana, gdy do zawarcia umowy nie może dojść w najbliższej przyszłości, np. ze względu na to że pracownik znajduje się w okresie wypowiedzenia. Pracodawcy zatrudniający wysokiej klasy specjalistów często decydują się na podpisanie umowy przedwstępnej, która ma stanowić swoiste zobowiązanie pracownika do podjęcia pracy w określonym terminie. Zawarcie umowy z osobą gotową świadczyć pracę na rzecz zatrudniającego ciąży oczywiście na przyszłym pracodawcy, który powinien wywiązać się z warunków określonych w umowie przedwstępnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa ta najczęściej ma charakter umowy dwustronnej, jednak warto zaznaczyć w treści umowy, że zobowiązanie zawarcia konkretnej umowy w określonym terminie dotyczy obu stron zawartego porozumienia.

Treść umowy przedwstępnej

Aby umowa przedwstępna była skuteczna konieczne jest wskazanie w treści umowy przedwstępnej istotnych warunków umowy przyrzeczonej. Istotnymi warunkami umowy przyrzeczonej są: rodzaj umowy, rodzaj umówionej pracy, termin rozpoczęcia pracy, wysokość wynagrodzenia oraz inne istotne warunki zatrudnienia. Natomiast szczegóły treści umowy przedwstępnej będą wynikały z rodzaju zawartej umowy, w zależności czy będzie to umowa o pracę czy umowa cywilnoprawna.

Warto aby w treści umowy przedwstępnej została wskazana planowana data zawarcia przyrzeczonej umowy. Jeśli data ta nie zostanie wskazana, obie strony zawartego porozumienia mogą wskazać dowolny termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Może zdarzyć się tak, że obie strony wskażą odmienny termin; wiążący będzie termin wyznaczony wcześniej. Ważne jest aby dla celów dowodowych umowa przedwstępna była zawarta w formie pisemnej. Ma to szczególnie istotne znaczenie w sytuacji gdy jedna ze stron będzie uchylać się od zawarcia ustalonej umowy przyrzeczonej.

Polecamy serwis: Urlop rodzicielski

Konsekwencje

Konsekwencją nie wywiązania się z zobowiązań określonych w umowie przedwstępnej przez jedną ze stron jest możliwość dochodzenia odszkodowania. Natomiast jeśli to osoba zatrudniająca uchyla się od zawarcia przyrzeczonej umowy, to istnieje możliwość przymusowego dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej przez pracownika. W tej sytuacji pracownik ma możliwość dokonania wyboru czy dochodzić odszkodowania czy też zawarcia umowy przyrzeczonej.

Dochodzenie odszkodowania oczywiście odbywa się na drodze sądowej. „Niedoszły” pracownik może wystąpić o odszkodowanie od „niedoszłego” pracodawcy, a wysokość odszkodowania będzie uzależniona od okoliczności indywidualnego przypadku.

Wysokość odszkodowania w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy przyrzeczonej może być wskazana w treści umowy przedwstępnej.

Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.2014.121 j.t.).

Zadaj pytanie na Forum Kadry!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

REKLAMA

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

REKLAMA