| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Nowy Kodeks pracy - prace we wrześniu 2016 r.

Nowy Kodeks pracy - prace we wrześniu 2016 r.

Rząd chce powołać Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, która miałaby opracować nowy Kodeks pracy i Kodeks zbiorowy prawa pracy. Prace Komisji miałyby rozpocząć się we wrześniu 2016 r.

Jak podano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej prawa pracy, od zakończenia pracy przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy upłynęło ponad 9 lat. W tym czasie zarówno w projektach indywidualnego prawa pracy, jak i zbiorowego prawa pracy przygotowano szereg istotnych zmian. Jednakże projekty ustaw opracowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy nie weszły w życie.

W okresie ostatnich 9 lat wprowadzono łącznie:

- 30 zmian w przepisach Kodeksu pracy,

- 3 zmiany w przepisach ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych,

- 4 zmiany w przepisach ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

- 2 zmiany w przepisach ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Do najistotniejszych zmian, które wprowadzono do Kodeksu wymienić należy: uprawnienia pracownicze związane z pełnieniem funkcji rodzicielskich, równego traktowania w zatrudnieniu, czasu pracy, zasad podnoszenia przez pracowników kwalifikacji zawodowych, terminowych umów o pracę.

Potrzeba zmian

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Rady Ministrów podkreślono, że w związku z dynamicznym rozwojem rynku pracy należy stworzyć nowe regulacje prawne w zakresie pracy tymczasowej, telepracy, staży zawodowych czy wykonywania pracy w gospodarstwie domowym.

Natomiast w przypadku zmiany zbiorowego prawa pracy, istnieje potrzeba ujednolicenia przepisów wielu ustaw kształtujących zbiorowe stosunki pracy oraz relacje pomiędzy pracodawcami a przedstawicielami pracowników, w tym związkami zawodowymi.

Dwa zespoły

W celu zapewnienia efektywnej pracy Komisji, mają pracować w dwóch zespołach, tj. zespole do opracowania indywidualnego prawa pracy oraz zbiorowego prawa pracy.

Partnerzy społeczni wchodzący w skład Rady Dialogu Społecznego, którzy będą wskazywać po jednym kandydacie na członka Komisji (łącznie 7 osób), a także strona rządowa, poprzez przyznanie Ministrowi prawa do wskazania kandydatów na członków Komisji w liczbie równej liczbie kandydatów wskazanych przez organizacje związkowe oraz organizacje pracodawców, wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego (także 7 osób).

Osoby tworzące Komisję (z wyjątkiem jej sekretarzy pełniących obowiązki w ramach pracy zawodowej w urzędzie obsługującym ministra) mają otrzymywać miesięczny ryczałt w wysokości uzależnionej od pełnionej funkcji. Miesięczny ryczałt dla:

- przewodniczącego Komisji ma wynosić 5000 zł,

- zastępców przewodniczącego Komisji oraz przewodniczących Zespołów – 4500 zł,

- członków Komisji – 4000 zł.

Łącznie komisja ma funkcjonować przez 18 miesięcy i opracować nowy Kodeks pracy i Kodeks zbiorowy prawa pracy. Prace nad projektem nowych Kodeksów mają ruszyć we wrześniu 2016 r.

Etap legislacyjny: Projekt rozporządzenia na etapie opiniowania.

Źródło: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej prawa pracy - legislacja.rcl.gov.pl

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK