| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa na okres próbny - zmiany 2016

Umowa na okres próbny - zmiany 2016

Zgodnie z Kodeksem pracy, od 22 lutego 2016 r. ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jakie to będą przypadki?

Rekomendowany produkt: Jak przygotować się do zmian przepisów prawa pracy i ZUS w 2016 r. (PDF)

Jeżeli zawarto umowę na okres próbny z pracownicą w ciąży na czas nieprzekraczający 1 miesiąca - można wypowiedzieć taką umowę, bowiem nie przysługuje jej ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Tygodniowy i dwutygodniowy okres wypowiedzenia musi zakończyć się w sobotę (art. 30 par 21 Kp).

Ważne zmiany w Kodeksie pracy po 22 lutego

Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje likwidację umów na zastępstwo oraz na czas wykonywania określonej pracy. Oznacza to, że będą obowiązywały:

  • umowa o pracę na okres próbny,
  • umowa o pracę na czas nieokreślony,
  • umowa o pracę na czas określony.

Ponadto zostaną wprowadzone limity czasowe i ilościowe umów zawieranych na czas określony. Od 22 lutego 2016 r. umowy zawierane na czas określony nie będą mogły trwać dłużej niż 33 miesiące, a łączna liczba umów zawieranych na czas określony nie będzie mogła przekroczyć trzech. W przypadku przekroczenia tych limitów, czwarta umowy przekształci się z mocy prawa w umowę o pracę na czas nieokreślony.

Od 22 lutego br. zmiany wprowadzą jednolite zasady dla okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i umowy o pracę na czas nieokreślony. I tak okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i będzie wynosił:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2014.1502 j.t.)

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »