| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kiedy kończy się umowa na zastępstwo?

Kiedy kończy się umowa na zastępstwo?

Najczęściej umowy na zastępstwo zawierane są na cały okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika zastępowanego. Kiedy kończy się umowa na zastępstwo nieobecnego pracownika?

Przykład

Kierownik jednego z oddziałów hurtowni odzieżowej korzystał z urlopu wychowawczego. W okresie jego nieobecności zastępowała go nowa pracownica. Kiedy pracownik wrócił z urlopu wychowawczego, pracodawca zatrudnił pracownicę, która go zastępowała, na umowę o pracę na czas określony 2 tygodni, aby w tym czasie przekazała mu obowiązki. Pracownica przedstawiła sytuację podwładnych, przekazała wszystkie dokumenty kadrowo-płacowe dotyczące pracowników zatrudnionych w oddziale hurtowni, przeprowadziła remanent zdawczo-odbiorczy w hurtowni i w podległym jej magazynie. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Umowy na zastępstwo często również określają, że pracownik zastępujący jest zatrudniony do czasu powrotu do pracy nieobecnego pracownika. W takim przypadku należy przyjąć, że umowa zastępującego pracownika powinna rozwiązać się w dniu powrotu do pracy zastępowanego. Przy czym dzień powrotu do pracy można rozumieć jako pierwszy dzień następujący po okresie usprawiedliwionej nieobecności (w omawianej sytuacji 14 listopada) lub jako dzień faktycznego stawienia się w pracy pracownika zastępowanego (w omawianej sytuacji 16 listopada). Różnice w interpretacji wynikają z faktu, że kwestia ta nie jest jednoznacznie rozstrzygnięta przez przepisy prawa pracy. Z praktycznego punktu widzenia można przyjąć tę drugą interpretację. Wówczas obydwaj pracownicy będą mieli faktyczną możliwość przekazania sobie obowiązków. Taka interpretacja jednak może być ryzykowna z tego względu, że dopuszczając tego dnia do pracy zastępującego, pracodawca doprowadzi do sytuacji, gdy będzie miał dwóch pracowników na jednym etacie. W razie sporu sądowego sąd pracy może uznać (choć nie musi), że nawiązany został nowy stosunek pracy z pracownikiem, który do tej pory zastępował nieobecnego pracownika. Dlatego w przypadku sformułowania, że umowa na zastępstwo trwa do czasu powrotu nieobecnego pracownika do pracy, bezpieczniej dla pracodawcy będzie uznać, że umowa na zastępstwo rozwiązała się pierwszego dnia następującego po okresie usprawiedliwionej nieobecności, czyli w omawianej sytuacji 14 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

W praktyce można również spotkać umowy o pracę na zastępstwo, w których termin ustania stosunku pracy określony jest konkretną datą. Takiego określenia czasu trwania umowy należy unikać, ponieważ zastępowany pracownik może np. wrócić wcześniej do pracy niż planował. Jeżeli jednak zawarto umowę na zastępstwo i określono w niej termin końcowy, to w takim przypadku data jej zakończenia wyraźnie wskazuje dzień rozwiązania umowy o pracę zastępującego, choćby usprawiedliwiona nieobecność zastępowanego trwała nadal, mimo upływu wskazanego terminu. Natomiast gdyby zastępowany pracownik chciał wrócić do pracy wcześniej, np. skrócił urlop wychowawczy, wówczas taka umowa powinna zostać rozwiązana za 3-dniowym okresem wypowiedzenia. W takim przypadku pracownicy również będą mieli możliwość przekazania sobie obowiązków.

Podstawa prawna:

● art. 25 § 1, art. 331 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1268).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maziarz

Adwokat w UK (solicitor)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK