| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł przez 12 miesięcy otrzymywać z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku życia skierowanych do niego przez urząd pracy.

W przypadku niewywiązania się z obowiązku zatrudniania bezrobotnego przez okres 18 miesięcy pracodawca musi zwrócić:

1) całą kwotę otrzymanej refundacji wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania pierwszej refundacji, jeżeli niespełnienie obowiązku nastąpiło w okresie do 12 miesięcy od dnia zatrudnienia bezrobotnego (niezależnie od tego, w którym momencie tych 12 miesięcy nastąpiło zakończenie zatrudnienia) lub

2) kwotę ustaloną proporcjonalnie do okresu nieutrzymania zatrudnienia po upływie 12 miesięcy wraz z odsetkami ustawowymi, naliczonymi od dnia otrzymania pierwszej refundacji, jeżeli niespełnienie obowiązku nastąpiło w czasie obowiązkowych 6 miesięcy zatrudniania po okresie objętym refundacją.

Ustawa przewiduje jednak sytuacje, kiedy pracodawca nie musi zwracać otrzymanej refundacji. Będzie tak w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez skierowanego bezrobotnego, rozwiązania z nim umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Refundacja składek

Ściśle związana z zatrudnieniem osób bezrobotnych, które nie ukończyły 30. roku życia, jest refundacja składek na ubezpieczenia społeczne od ich wynagrodzeń.

Ta forma wsparcia dotyczy jedynie osób, które do tej pory nie pozostawały w zatrudnieniu (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza). Zatem wcześniejsze prowadzenie przez bezrobotnego działalności gospodarczej czy wykonywanie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia, umowy o dzieło) nie wyłącza go z grona osób, za zatrudnienie których pracodawca może otrzymywać refundację składek. Dyskwalifikuje go jednak jakiekolwiek zatrudnienie w ramach umowy o pracę, niezależnie od długości jej trwania, rodzaju itp. Pozostawaniem w zatrudnieniu jest także m.in. świadczenie pracy w ramach umowy w celu przygotowania zawodowego, czyli wcześniejsze zatrudnienie danej osoby jako młodocianego również nie będzie pozwalało skorzystać z możliwości wynikającej z art. 60c ustawy o promocji zatrudnienia.

Refundacja składek przysługuje przez okres do 12 miesięcy w kwocie nie wyższej niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie (w 2015 r. – 875 zł, a w 2016 r. – 925 zł). Po okresie objętym refundacją pracodawca jest obowiązany do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego przez 6 miesięcy (już nie refundowanych). Naruszenie tego obowiązku rodzi skutki takie, jak w innych przypadkach, gdy narzucona jest w ustawie konieczność dalszego zatrudniania, a warunek ten nie został wypełniony – zwrot wszystkich otrzymanych środków wraz z odsetkami. W razie utrzymania zatrudnienia przez co najmniej 3 z wymaganych 6 miesięcy zwrot dotyczyć będzie 50 proc. tej kwoty.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK