| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł przez 12 miesięcy otrzymywać z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku życia skierowanych do niego przez urząd pracy.

W przypadku niewywiązania się z obowiązku zatrudniania bezrobotnego przez okres 18 miesięcy pracodawca musi zwrócić:

1) całą kwotę otrzymanej refundacji wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania pierwszej refundacji, jeżeli niespełnienie obowiązku nastąpiło w okresie do 12 miesięcy od dnia zatrudnienia bezrobotnego (niezależnie od tego, w którym momencie tych 12 miesięcy nastąpiło zakończenie zatrudnienia) lub

2) kwotę ustaloną proporcjonalnie do okresu nieutrzymania zatrudnienia po upływie 12 miesięcy wraz z odsetkami ustawowymi, naliczonymi od dnia otrzymania pierwszej refundacji, jeżeli niespełnienie obowiązku nastąpiło w czasie obowiązkowych 6 miesięcy zatrudniania po okresie objętym refundacją.

Ustawa przewiduje jednak sytuacje, kiedy pracodawca nie musi zwracać otrzymanej refundacji. Będzie tak w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez skierowanego bezrobotnego, rozwiązania z nim umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Refundacja składek

Ściśle związana z zatrudnieniem osób bezrobotnych, które nie ukończyły 30. roku życia, jest refundacja składek na ubezpieczenia społeczne od ich wynagrodzeń.

Ta forma wsparcia dotyczy jedynie osób, które do tej pory nie pozostawały w zatrudnieniu (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza). Zatem wcześniejsze prowadzenie przez bezrobotnego działalności gospodarczej czy wykonywanie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia, umowy o dzieło) nie wyłącza go z grona osób, za zatrudnienie których pracodawca może otrzymywać refundację składek. Dyskwalifikuje go jednak jakiekolwiek zatrudnienie w ramach umowy o pracę, niezależnie od długości jej trwania, rodzaju itp. Pozostawaniem w zatrudnieniu jest także m.in. świadczenie pracy w ramach umowy w celu przygotowania zawodowego, czyli wcześniejsze zatrudnienie danej osoby jako młodocianego również nie będzie pozwalało skorzystać z możliwości wynikającej z art. 60c ustawy o promocji zatrudnienia.

Refundacja składek przysługuje przez okres do 12 miesięcy w kwocie nie wyższej niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie (w 2015 r. – 875 zł, a w 2016 r. – 925 zł). Po okresie objętym refundacją pracodawca jest obowiązany do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego przez 6 miesięcy (już nie refundowanych). Naruszenie tego obowiązku rodzi skutki takie, jak w innych przypadkach, gdy narzucona jest w ustawie konieczność dalszego zatrudniania, a warunek ten nie został wypełniony – zwrot wszystkich otrzymanych środków wraz z odsetkami. W razie utrzymania zatrudnienia przez co najmniej 3 z wymaganych 6 miesięcy zwrot dotyczyć będzie 50 proc. tej kwoty.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK