| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł przez 12 miesięcy otrzymywać z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku życia skierowanych do niego przez urząd pracy.

PRZYKŁAD 1

Okres niezdolności do pracy

Pracodawca otrzymał refundację w ramach bonu zatrudnieniowego w związku z zatrudnieniem bezrobotnego. Osoba ta miała jednak wypadek i przez 3 miesiące była niezdolna do pracy.

W tym przypadku refundacja dotyczyć może części z tego okresu, w którym to pracodawca ponosi nadal koszty wynagrodzenia chorobowego, czyli pierwszych 33 dni niezdolności do pracy (o ile wcześniej w danym roku bezrobotny nie pobierał już wynagrodzenia chorobowego u danego lub poprzedniego pracodawcy – 33 dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego dotyczy łącznie wszystkich okresów niezdolności do pracy w trakcie roku). Refundacja nie będzie jednak wypłacana za okres kolejny, czyli za czas niezdolności do pracy, za który przysługuje zasiłek chorobowy. Jest to bowiem zwrot poniesionych przez pracodawcę kosztów na część wynagrodzenia oraz składki – przy braku kosztów nie można mówić o ich refundowaniu.

PRZYKŁAD 2

Oszczędności na FP

Pracodawca zawarł roczną umowę o pracę ze skierowanym do niego bezrobotnym z wynagrodzeniem 2000 zł brutto miesięcznie. Na podstawie art. 104c ustawy o promocji zatrudnienia łączne oszczędności związane z nieopłacaniem składek na FP wyniosą 588 zł (12 miesięcy x 49 zł – miesięczna wysokość składki na FP od wskazanego wynagrodzenia).

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Prawnik w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »