| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wypowiedzenie umowy o pracę po udzieleniu urlopu wypoczynkowego

Wypowiedzenie umowy o pracę po udzieleniu urlopu wypoczynkowego

Ochrona pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę rozpoczyna się od dnia rozpoczęcia przez niego urlopu wypoczynkowego i trwa do jego zakończenia. Skuteczne natomiast będzie wypowiedzenie złożone przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego.

Pracownik wystąpił o udzielenie urlopu wypoczynkowego od 1 grudnia 2015 r., na co wyraziliśmy zgodę. Jednak 30 listopada 2015 r. chcemy mu wręczyć 1-miesięczne wypowiedzenie. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe – pyta Czytelniczka z Gdańska.

Postępowanie Państwa będzie prawidłowe, jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zostanie pracownikowi skutecznie doręczone 30 listopada 2015 r. Wypowiedzenie umowy o pracę może rozpocząć swój bieg od urlopu wypoczynkowego udzielonego pracownikowi od 1 grudnia 2015 r.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 41 ustawy – Kodeks pracy; dalej: k.p.). Okres urlopu wypoczynkowego jest zatem okresem ochronnym, w którym nie jest możliwe wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. Zakaz wypowiedzenia obejmuje wypowiadanie wszystkich rodzajów umów, które mogą być rozwiązane przez pracodawcę w trybie wypowiedzenia.

W omawianej sytuacji istotne znaczenie ma ustalenie momentu złożenia przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę, który pozwoli na określenie początku biegu okresu wypowiedzenia. Skuteczne będzie bowiem wypowiedzenie złożone przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego, nawet jeżeli rozwiązanie umowy o pracę nastąpiłoby już w czasie urlopu. Kodeks pracy nie zawiera przepisu określającego, kiedy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę zostaje uznane za złożone drugiej stronie. W tym zakresie na podstawie art. 300 k.p. stosuje się art. 61 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę należy uznać za złożone z chwilą, gdy doszło do drugiej strony w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Zgodne z prawem jest wypowiedzenie, które zakończy się w czasie urlopu wypoczynkowego pracownika, jeżeli zostało złożone przed rozpoczęciem tego urlopu.

Zakaz zwolnienia pracownika na urlopie wypoczynkowym dotyczy tylko wypowiedzenia, a więc złożenia oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę, a nie skutku, jakim jest rozwiązanie umowy o pracę. Udzielając zatem pracownikowi urlopu wypoczynkowego od 1 grudnia 2015 r., nie naruszą Państwo prawa, jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zostanie wręczone pracownikowi 30 listopada 2015 r.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK