| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wygaśnięcie umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania

Wygaśnięcie umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania

Umowa o pracę wygasa wskutek nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania. Aby można było mówić o wygaśnięciu umowy o pracę, nieobecność pracownika z powodu tymczasowego aresztowania nie może trwać krócej niż trzy miesiące.

Skoro umowa o pracę wygasa i pracownik nie powraca do pracy, to czy za czas tymczasowego aresztowania pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy?

Tymczasowe aresztowanie jest traktowane jako usprawiedliwiona ale jednak niepłatna nieobecność pracownika, zatem przychylałabym się do stwierdzenia, że mimo, że pracownik nie powraca do pracy to za okres tymczasowego aresztowania nie powinno mu się należeć prawo do urlopu wypoczynkowego.

Za okresy niezdolności do pracy przypadające w trakcie tymczasowego aresztowania pracownika, nie przysługuje zasiłek chorobowy chyba, że osoba ta wykonuje pracę odpłatnie na podstawie skierowania do pracy w trakcie tymczasowego aresztowania.

Obowiązek wydania świadectwa pracy

W sytuacji upływu 3 miesięcznego okresu nieobecności pracownika z powodu tymczasowego aresztowania, pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy, w którym jako tryb rozwiązania umowy o pracę wskazuje wygaśnięcie, z powołaniem się na art. 66 § 1 Kodeksu pracy.

Pracownikowi, którego umowa wygasła wskutek długotrwałego, tymczasowego aresztowania przysługuje możliwość zgłoszenia chęci powrotu do pracy i podjęcia zatrudnienia.  Pracodawca jest zobowiązany ponownie zatrudnić pracownika, jeśli postępowanie karne zostało umorzone lub gdy zapadł wyrok uniewinniający, a pracownik zgłosi swój powrót do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia.

Podstawa prawna:

- Wyrok Sądu Najwyższego z 2 marca 2011 r., II PK 213/10 (OSNP 2012, nr 7-8, poz. 93),

- Wyrok Sądu Najwyższego z 13 lutego 1997 r., I PKN 6/97 (OSNAPP 1997, nr 19, poz. 736),

- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2014.159 j.t),

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2014.1502 j.t),

- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny  (Dz.U.2014.121 j.t.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Polecamy artykuły

Ekspert:

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wygaśnięcie umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania
Wygaśnięcie umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK