| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak wystawić świadectwo pracy po ugodzie pozasądowej

Jak wystawić świadectwo pracy po ugodzie pozasądowej

Pracodawca zawarł z pracownikiem ugodę pozasądową w sprawie sprostowania świadectwa pracy, w której ustalono, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpi na podstawie porozumienia. Czy należy wydać nowe świadectwo, czy poprawić wcześniejsze?

Zawarłem z pracownikiem ugodę pozasądową w sprawie o sprostowanie świadectwa pracy. Czy w związku z tym muszę wpisywać jakąś podstawę do sprostowania, skoro ustalono, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpi na mocy ugody? Czy mam wydać nowe świadectwo, czy poprawić wcześniejsze? Jaką wpisać datę wydania?

Świadectwo pracy musi zostać wydane w określonym przez przepisy prawa trybie oraz odpowiadać wskazanej w przepisach treści. Szczegółową treść świadectw pracy oraz sposób i tryb jego wydawania i prostowania określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (dalej: rozporządzenie). Zgodnie z jego par. 1 ust. 1 pkt 1a w świadectwie powinno się zamieścić podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

W opisanej sytuacji nową podstawę rozwiązania umowy o pracę stanowi ugoda zawarta między pracodawcą a pracownikiem. Została ona zawarta za zgodną wolą stron. W konsekwencji można mówić, że ma ona cechy porozumienia między stronami, o którym mowa w art. 30 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.). To właśnie porozumienie (ugodę pozasądową) traktować należy jako nową podstawę prawną rozwiązania umowy o pracę. Warto również zauważyć, że rozporządzenie zawiera nie tylko zakres danych, które powinien uwzględnić w świadectwie pracodawca, lecz także wzór świadectwa pracy. Ma on charakter obowiązujący, co oznacza, że pracodawca nie może go zmodyfikować wedle własnego uznania. Pracodawca powinien więc wskazać w świadectwie pracy na porozumienie stron.

Redakcja poleca: Lista płac - sporządzanie i korekta w praktycznych rozliczeniach (PDF)

Aby określić sposób, w jaki pracodawca powinien wydać świadectwo pracy po dokonanych uzgodnieniach (nowy dokument lub poprzedni z uzupełnieniem) w zakresie nowej podstawy prawnej rozwiązania umowy o pracę, posiłkowo można zastosować par. 5 ust. 1 rozporządzenia. Posiłkowo dlatego, że w istocie przepis ten dotyczy sposobu postępowania pracodawcy w razie uwzględnienia wniosku pracownika o sprostowanie świadectwa pracy. W razie uwzględnienia tego wniosku pracodawca wydaje pracownikowi w terminie 7 dni nowe świadectwo pracy.

Gdyby więc przyjąć, że w opisywanej sytuacji ugoda pozasądową jest konsekwencją wniosku złożonego przez pracownika w tym właśnie trybie, to pracodawca zobowiązany jest wydać nowy dokument. Nie wystarczy więc dokonać korekty świadectwa poprzednio wystawionego. Dodać należy, że z tym obowiązkiem pozostaje w związku par. 5 ust. 5 rozporządzenia, który stanowi, że w takim przypadku pracodawca jest zobowiązany, najpóźniej w dniu wydania nowego świadectwa pracy, usunąć z akt osobowych i zniszczyć poprzednie świadectwo pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

radca prawny

Zdjęcia

Jak wystawić świadectwo pracy po ugodzie pozasądowej/ Fot. Fotolia
Jak wystawić świadectwo pracy po ugodzie pozasądowej/ Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK