| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak wystawić świadectwo pracy po ugodzie pozasądowej

Jak wystawić świadectwo pracy po ugodzie pozasądowej

Pracodawca zawarł z pracownikiem ugodę pozasądową w sprawie sprostowania świadectwa pracy, w której ustalono, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpi na podstawie porozumienia. Czy należy wydać nowe świadectwo, czy poprawić wcześniejsze?

Jeśli strony ustaliły tak w ugodzie, w nowym świadectwie może znaleźć się informacja, że jest ono sprostowane. Przepisy nie przewidują jednak wprost, gdzie wpisać taką informację, dlatego przyjmuje się, że ewentualnie może znaleźć ona miejsce w punkcie 6 świadectwa pracy, czyli w informacjach uzupełniających. Pamiętać jednak trzeba, że niedopuszczalne jest zamieszczanie w świadectwie pracy – chodzi tu o wspomniany pkt 6 – jakichkolwiek elementów ocennych pracownika, chociażby dotyczyły one jego pracy i były dla niego korzystne.

W interesie pracodawcy jest także, aby w aktach osobowych przechowywać kopię nowego świadectwa oraz notatkę służbową na temat okoliczności jego wydania. Taka praktyka powinna go uchronić przed ewentualnym zarzutem naruszenia przepisów o wydawaniu świadectw pracy poprzez niezachowanie wymogu z art. 97 par. 1 k.p., tj. obowiązku niezwłocznego wydania tego dokumentu.

Z przepisów nie wynika, jaką datę należy wpisać na nowym świadectwie pracy. Wskazane jest jednak, aby pracodawca sporządził dokument od nowa i opatrzył go datą rzeczywistego wydania.

Warto dodać, że jeżeli pracodawca odmawia wydania świadectwa pracy, pracownik może się domagać nakazania jego wydania w postępowaniu przed sądem pracy (tak Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 18 grudnia 1979 r., sygn. akt I PR 75/79, OSN 1980, nr 6, poz. 125).

Podstawa prawna

Art. 97 par. 1 i 21 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Par. 1 i 5 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 60, poz. 282 ze zm.).

Polecamy artykuły

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

radca prawny

Zdjęcia

Jak wystawić świadectwo pracy po ugodzie pozasądowej/ Fot. Fotolia
Jak wystawić świadectwo pracy po ugodzie pozasądowej/ Fot. Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK