Problem
W sierpniu 2015 r. za porozumieniem stron rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Prawdopodobnie jednak w listopadzie 2015 r. ponownie zatrudnimy tego pracownika. On też wyraził na to zgodę. Czy będziemy mogli zawrzeć z nim umowę na okres próbny? Wcześniej był u nas zatrudniony na umowę na czas określony i potem na czas nieokreślony. Nie zawieraliśmy z nim umowy na okres próbny.
Rozwiązanie
Zawarcie umowy na okres próbny w tym przypadku będzie dopuszczalne jedynie wówczas, gdy nowe zatrudnienie ma dotyczyć całkowicie innej rodzajowo pracy niż poprzednio wykonywana. Co prawda pracownik nie był zatrudniony u Państwa na umowę próbną, ale nie można uznać, że daje to podstawę do jej zawarcia w tej sytuacji.
reklama
reklama
Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)
Uzasadnienie
Umowa na okres próbny w praktyce jest zawierana z danym pracownikiem tylko raz. Poprzedza inne rodzaje umów o pracę, a nie następuje po nich (art. 25 § 2 Kodeksu pracy). W konsekwencji fakt niezawierania wcześniej umowy o pracę na okres próbny nie umożliwia zastosowania takiej umowy przy ponownym zatrudnieniu.
W przedstawionej sytuacji umowa o pracę zawarta na okres próbny nie służyłaby swojemu celowi (sprawdzeniu umiejętności pracownika, jego podejścia do wykonywania pracy, zaangażowania itp.), gdyż to wszystko jest doskonale znane pracodawcy. Co więcej, można założyć, że skoro chcą Państwo ponownie zatrudnić pracownika, to jest on oceniany pozytywnie.
Jeśli umowa na okres próbny nie będzie wypełniała swoich podstawowych zadań, które uzasadniają jej stosowanie, zawarcie takiej umowy po wcześniejszym zatrudnieniu na czas nieokreślony i na czas określony nie będzie dopuszczalne. Możliwość zastosowania takiej akurat umowy można jednak uzasadnić znaczącą zmianą zadań, jakie pracownik miałby wykonywać podczas ponownego zatrudnienia.
Redakcja poleca: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Wśród ekspertów prawa pracy występuje pogląd pozwalający ponownie zawrzeć umowę na okres próbny z pracownikiem w razie zatrudnienia go do całkowicie innego rodzaju pracy niż wcześniej wykonywana. Taką możliwość potwierdził Sąd Najwyższy. Przykładowo w wyroku z 4 września 2013 r. (II PK 358/12, OSNP 2014/5/70) SN wskazał, że:
(...) dopuszczalne jest zawarcie między tymi samymi stronami kolejnej umowy o pracę na okres próbny na innym stanowisku pracy (przy pracach różnych rodzajów).