| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Śmierć pracodawcy - konsekwencje dla pracownika

Śmierć pracodawcy - konsekwencje dla pracownika

Śmierć pracodawcy powoduje wygaśnięcie sto­sunku pracy wszystkich pracowników. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy pracodawca jest osobą fizycz­ną. Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa z dniem śmierci pracodawcy. Jakie konsekwencje dla pracownika powoduje śmierć pracodawcy?

Pracownicy otrzymują jedynie świadectwo pracy, które stwier­dza zakończenie stosunku pracy. Jeżeli pracow­nicy zostaną przejęci przez nowego pracodawcę, to nie dochodzi do wygaśnięcia stosunków pracy.

W wynagrodzeniach

Pracownikowi, którego umowa o pracę wygasła z powodu śmierci pracodawcy, przysługuje odszko­dowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni (art. 632 § 1 k.p.). Odszkodowanie oblicza się jak ekwiwalent pienięż­ny za urlop wypoczynkowy. Jeżeli jednak w przypadku śmierci pracodawcy doszłoby do przejęcia pracownika przez nowego pracodawcę na zasadach określonych w art. 231 k.p., stosunek pracy trwa nadal i pracownik nie nabywa prawa do odszkodowania.

Redakcja poleca: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

W zasiłkach

Jeśli po śmierci pracodawcy zakład pracy wraz z pracownikami nie został przejęty przez innego pracodawcę na podstawie art. 231 k.p., to wszyst­kie zasiłki będzie wypłacał ZUS. Jeżeli natomiast działalność gospodarcza jest kontynuowana przez następcę prawnego, zasiłki z ubezpieczeń społecznych będą wypłacone na dotychczasowych zasadach.

Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubez­pieczenia chorobowego (zatrudnienia), jeże­li ubezpieczenie to zakończyło się w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwi­dacji pracodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK