| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?

Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?

Przywrócony do pracy może zostać zarówno pra­cownik, któremu pracodawca niezgodnie z przepi­sami wypowiedział umowę o pracę, jak i pracow­nik, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie. Jednak prawo do przywrócenia do pracy zależy od rodzaju umowy o pracę. Nie każda bowiem wadli­wie rozwiązana umowa o pracę uprawnia pracow­nika do przywrócenia do pracy.

Zasada ta nie dotyczy: pracowni­ków, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiąg­nięcia wieku emerytalnego (jeżeli okres zatrudnie­nia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku), pracownic w ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego, pracowni- ka-ojca wychowującego dziecko w okresie urlopu macierzyńskiego oraz pracowników podlegających ochronie stosunku pracy przed jego rozwiązaniem na mocy przepisów szczególnych. Pracownicy ci w przypadku przywrócenia do pracy mają prawo do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.

Pracownikowi, z którym pracodawca niezgodnie z prawem rozwiązał umowę o pracę bez wypowie­dzenia i który w wyniku przywrócenia do pracy pod­jął pracę, przysługuje wynagrodzenie za czas pozo­stawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 3 mie­siące i nie mniej niż za 1 miesiąc. Pracownikom szczególnie chronionym wynagrodzenie przysługu­je za cały okres pozostawania bez pracy. Warunkiem wypłaty wynagrodzenia za okres pozo­stawania bez pracy jest podjęcie pracy w wyniku orzeczenia o przywróceniu pracownika do pracy. Warunek ten będzie spełniony także w razie zgło­szenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy w terminie 7 dni od przywrócenia do pracy.

Dołącz do nas na Facebooku

W ubezpieczeniach

Pracodawca jest zobowiązany zgłosić przywró­conego pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubez­pieczenia rozpoczynającym się cyframi 01 10 xx od dnia, od którego został on wyrejestrowany z tych ubezpieczeń, oraz złożyć odpowiednie dokumenty rozliczeniowe. W imiennych raportach miesięcznych należy wskazać „0" jako podstawę wymiaru składek i kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Wynagrodzenie należne za okres pozostawania bez pracy należy rozliczyć jako stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za miesiąc, w którym pracownik otrzymał tę wypłatę lub miał ją postawioną do dyspozycji.

W zasiłkach

W pierwszym miesiącu po przywróceniu do pracy pracownik będzie miał prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, tj. wynagrodzenia choro­bowego, a następnie zasiłku chorobowego z ubez­pieczenia społecznego.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK