| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?

Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?

Przywrócony do pracy może zostać zarówno pra­cownik, któremu pracodawca niezgodnie z przepi­sami wypowiedział umowę o pracę, jak i pracow­nik, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie. Jednak prawo do przywrócenia do pracy zależy od rodzaju umowy o pracę. Nie każda bowiem wadli­wie rozwiązana umowa o pracę uprawnia pracow­nika do przywrócenia do pracy.

Zasada ta nie dotyczy: pracowni­ków, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiąg­nięcia wieku emerytalnego (jeżeli okres zatrudnie­nia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku), pracownic w ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego, pracowni- ka-ojca wychowującego dziecko w okresie urlopu macierzyńskiego oraz pracowników podlegających ochronie stosunku pracy przed jego rozwiązaniem na mocy przepisów szczególnych. Pracownicy ci w przypadku przywrócenia do pracy mają prawo do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.

Pracownikowi, z którym pracodawca niezgodnie z prawem rozwiązał umowę o pracę bez wypowie­dzenia i który w wyniku przywrócenia do pracy pod­jął pracę, przysługuje wynagrodzenie za czas pozo­stawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 3 mie­siące i nie mniej niż za 1 miesiąc. Pracownikom szczególnie chronionym wynagrodzenie przysługu­je za cały okres pozostawania bez pracy. Warunkiem wypłaty wynagrodzenia za okres pozo­stawania bez pracy jest podjęcie pracy w wyniku orzeczenia o przywróceniu pracownika do pracy. Warunek ten będzie spełniony także w razie zgło­szenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy w terminie 7 dni od przywrócenia do pracy.

Dołącz do nas na Facebooku

W ubezpieczeniach

Pracodawca jest zobowiązany zgłosić przywró­conego pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubez­pieczenia rozpoczynającym się cyframi 01 10 xx od dnia, od którego został on wyrejestrowany z tych ubezpieczeń, oraz złożyć odpowiednie dokumenty rozliczeniowe. W imiennych raportach miesięcznych należy wskazać „0" jako podstawę wymiaru składek i kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Wynagrodzenie należne za okres pozostawania bez pracy należy rozliczyć jako stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za miesiąc, w którym pracownik otrzymał tę wypłatę lub miał ją postawioną do dyspozycji.

W zasiłkach

W pierwszym miesiącu po przywróceniu do pracy pracownik będzie miał prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, tj. wynagrodzenia choro­bowego, a następnie zasiłku chorobowego z ubez­pieczenia społecznego.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK