| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie dyscyplinarne pracownika prowadzącego działalność konkurencyjną

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika prowadzącego działalność konkurencyjną

Jedna z osób zatrudnionych w naszej firmie na stanowisku kierowniczym przed rokiem podjęła pracę w innej firmie w charakterze doradcy. Osoba ta nie ukrywała faktu dodatkowego zatrudnienia, a my nie mieliśmy zastrzeżeń co do tego. Jednak od 3 miesięcy firma ta zmieniła rodzaj działalności i stała się dla nas groźnym konkurentem. Pracownik nie ma podpisanej z nami umowy o zakazie konkurencji. Czy w takiej sytuacji możemy rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę z tym pracownikiem z powodu prowadzenia przez niego działalności konkurencyjnej?


rada

Jeśli z pracownikiem pełniącym funkcję kierowniczą nie zawarli Państwo umowy o zakazie konkurencji, to w przypadku gdy podjął on działalność konkurencyjną wobec Państwa, nie można z nim w przedstawionej sytuacji rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia. Będzie to jednak dopuszczalne jeżeli na skutek dodatkowego zatrudnienia pracownik narusza w sposób ciężki podstawowe obowiązki pracownicze.

uzasadnienie

Do podstawowych obowiązków pracownika należy m.in. dbałość o dobro zakładu pracy, ochrona jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić Państwa na szkodę. Obowiązek zachowania lojalności wobec pracodawcy wymaga od pracownika nie tylko zachowania w tajemnicy ważnych informacji, ale także powstrzymania się od ich wykorzystania we własnym interesie, w sposób, który mógłby narazić pracodawcę na szkodę. Tajemnica informacji dotyczy tylko danych o istotnym znaczeniu dla interesów majątkowych pracodawcy.

Za działanie mogące narazić pracodawcę na szkodę w szczególności uznaje się podjęcie wobec niego działalności konkurencyjnej. Jednak podjęcie dodatkowego zatrudnienia przez pracownika nie musi oznaczać w każdym przypadku prowadzenia działalności konkurencyjnej i braku dbałości o interesy pracodawcy. Ujawnienie, że osoba pełniąca funkcję kierowniczą w Państwa zakładzie pracy wykonuje pracę w firmie konkurencyjnej nie musi oznaczać, że pracownik ten prowadzi działalność konkurencyjną i nie zachowuje dbałości o dobro zakładu pracy.

Po ujawnieniu, że pracownik podjął dodatkowe zatrudnienie u innego pracodawcy - w przypadku gdy nie zawarli Państwo z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji - i zamierzacie z tego powodu rozwiązać z nim umowę o pracę, ciąży na Państwu obowiązek wykazania, że pracownik z tego powodu nie wywiązywał się ze swoich podstawowych obowiązków pracowniczych, a kwestia dodatkowego zatrudnienia miała niekorzystny wpływ na prowadzone przez Państwa interesy.

Natomiast samo wykonywanie pracy przez Państwa pracownika dla firmy konkurencyjnej w omawianej sytuacji nie może być podstawą do rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Reguła ta ma zastosowanie także w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem. Nie można bowiem wypowiedzieć umowy o pracę tylko z tego powodu, że firma, w której pracownik podjął dodatkowe zatrudnienie, stała się konkurencyjna wobec Państwa. Trzeba jeszcze wykazać, że pracownik ze względu na dodatkową pracę wykonuje niewłaściwie swoje obowiązki lub przekazuje informacje o działalności Państwa firmy do konkurencji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK