| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie dyscyplinarne pracownika prowadzącego działalność konkurencyjną

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika prowadzącego działalność konkurencyjną

Jedna z osób zatrudnionych w naszej firmie na stanowisku kierowniczym przed rokiem podjęła pracę w innej firmie w charakterze doradcy. Osoba ta nie ukrywała faktu dodatkowego zatrudnienia, a my nie mieliśmy zastrzeżeń co do tego. Jednak od 3 miesięcy firma ta zmieniła rodzaj działalności i stała się dla nas groźnym konkurentem. Pracownik nie ma podpisanej z nami umowy o zakazie konkurencji. Czy w takiej sytuacji możemy rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę z tym pracownikiem z powodu prowadzenia przez niego działalności konkurencyjnej?

Mogą natomiast Państwo rozważyć wypowiedzenie temu pracownikowi umowy z powodu utraty zaufania w związku z pracą w firmie konkurencyjnej. Pracownik ten zajmuje bowiem u Państwa stanowisko kierownicze i z tego względu ma zapewne dostęp do ważnych informacji dotyczących firmy. Uzasadniona jest zatem utrata zaufania do takiego pracownika, jeżeli firma, w której dodatkowo pracuje, stała się firmą konkurencyjną wobec Państwa. Istnieje bowiem obawa, że pracownik wykorzysta informację o działalności Państwa firmy dla korzyści drugiej firmy, w której jest zatrudniony.

ORZECZNICTWO UZUPEŁNIAJĄCE:

Uzasadnione jest wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony dokonane pracownikowi, który narusza dyscyplinę pracy i pomaga firmie konkurencyjnej (wyrok Sądu Najwyższego z 5 lutego1998 r., sygn. akt I PKN 506/97, OSNP 1999/2/45).

• art. 30 § 1 pkt 2, art. 52 § 1 pkt 1, art. 100 § 2 pkt 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

Piotr Matwiejczyk

specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK