| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Oferta zatrudnienia pracownika w prawie pracy

Oferta zatrudnienia pracownika w prawie pracy

Oferta zatrudnienia pracownika to formalna propozycja zawarcia umowy, której celem jest podjęcie pracy. Pracodawca może skorzystać z oferty zatrud­nienia osoby bezrobotnej skierowanej do pracy przez urząd pracy.

Przed rozpoczęciem procesu rekrutacji pracodaw­ca powinien sformułować podstawowe warunki, jakie musi spełniać kandydat do pracy. Oferta pracy powinna być dostosowana do stanowiska (przewi­dywać minimalne warunki) oraz realiów panujących w zakładzie pracy. W ofercie pracy pracodawca nie może zapisywać kryteriów, które miałyby charak­ter dyskryminacyjny. Przy zatrudnianiu nie może dochodzić bowiem do dyskryminacji pracowni­ków np. ze względu na płeć, wiek czy niepełno­sprawność. Jedynym wyjątkiem dopuszczalności ograniczeń w ofercie pracy jest charakter pracy.

Pracodawca powinien móc w sposób obiektywny udowodnić, że na danym stanowisku musiał zasto­sować wskazane ograniczenia, np. wiekowe czy ze względu na płeć.

Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Złożona przez pracodawcę oferta pracy nie ma charakteru roszczeniowego. Oznacza to, że zain­teresowany podjęciem pracy (nawet po przejściu kilku etapów rekrutacji) nie ma roszczenia do pra­codawcy o zatrudnienie. Jeżeli jednak strony pod­pisały deklarację lub umowę przedwstępną i jedna ze stron poniosła na ten cel określone wydatki, licząc, że druga strona przystąpi do podpisania umowy, a druga strona działała bez takiego zamia­ru, poszkodowana strona może wystąpić do sądu o zwrot poniesionych wydatków.

Pracodawca jest też zobowiązany informować pra­cowników (w sposób przyjęty w zakładzie pracy) o możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepeł­nym wymiarze czasu pracy, a pracowników zatrud­nionych na czas określony - o wolnych miejscach pracy.

Zadaj pytanie na FORUM

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK