| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, nie można wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli okres zatrud­nienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Od 1 stycznia 2013 r. następuje stopniowe podwyższanie wieku eme­rytalnego kobiet i mężczyzn (do 67. roku życia). Dla niektórych grup pracowników okres ochronny będzie więc dłuższy niż 4 lata.

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym dotyczy wyłącznie osób, które nie nabyły jeszcze uprawnień emerytalnych. Nie stosuje się jej do pra­cowników łączących wykonywanie pracy z pobiera­niem tego świadczenia. Ochrona przed wypowiedze­niem dotyczy wszystkich rodzajów umów o pracę. Nie obowiązuje w przypadku, gdy wręczenie wypo­wiedzenia nastąpiło jeszcze przez rozpoczęciem takiej ochrony, a zakończenie okresu wypowiedze­nia przypadało już w okresie jej obowiązywania.

Ochrona przedemerytalna dotyczy zarówno wypowiedzenia definitywnego, jak i zmieniające­go warunki zatrudnienia. Uchylona zostaje jedy­nie wtedy, gdy wypowiedzenie zmieniające jest konieczne ze względu na:

  • wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do któ­rej pracownik należy,
  • stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdol­ności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Rozwiązanie z pracownikiem w wieku przedemerytal­nym umowy o pracę bez zachowania okresu wypowie­dzenia uzasadnia ciężkie naruszenia podstawowych obowiązków pracownika oraz długotrwałe przeby­wanie na zwolnieniu lekarskim związanym z choro­bą. Pracownika w wieku przedemerytalnym pozba­wia ochrony upadłość lub likwidacja zakładu pracy.

W przypadku prowadzonych w zakładzie zwolnień grupowych pracodawca może jedynie wypowie­dzieć pracownikom w wieku przedemerytalnym dotychczasowe warunki pracy i płacy. Nie może natomiast zastosować definitywnego sposobu roz­wiązania umowy.

Zadaj pytanie na FORUM

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK