| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Aplikacja administracyjna urzędników państwowych

Aplikacja administracyjna urzędników państwowych

Aplikacja administracyjna jest teoretycznym i praktycznym przygotowaniem pracownika do pracy w urzędzie państwowym. Aplikacja odbywa się w ustalonym urzędzie, trwa 12 miesięcy i kończy się egzaminem na urzędnika państwowego.

Czym jest aplikacja administracyjna

Teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracowni­ka podejmującego pracę w urzędzie państwowym do należytego wykonywania obowiązków urzędni­ka państwowego.

Obowiązek odbycia aplikacji administracyjnej odno­si się tylko do pracowników podejmujących po raz pierwszy w swojej karierze zawodowej pracę w administracji państwowej lub urzędach państwo­wych.

Aplikacja trwa 12 miesięcy. Możliwe jest skróce­nie okresu aplikacji do 6 miesięcy w przypadku zaliczenia przez kierownika urzędu na poczet apli­kacji okresu uprzedniego zatrudnienia aplikanta. Kierownikowi urzędu przysługuje w tym zakresie swoboda decyzyjna.

Aplikant odbywa aplikację zgodnie z programem ustalonym przez:

  • Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska - w przypadku aplikacji w urzędach terenowych organów administracji państwowej,
  • właściwego ministra - w przypadku aplika­cji w ministerstwie, urzędzie centralnym oraz w urzędach podległych ministrowi.

Rekomendowany produkt: Samozatrudnienie - krok po kroku (PDF)

W przypadkach uzasadnionych zakresem działa­nia urzędu kierownik tego urzędu może rozszerzyć problematykę objętą programem aplikacji. Aplikacja kończy się oceną kwalifikacyjną, w której uwzględnia się wyniki egzaminu sprawdzającego umiejętności stosowania w praktyce wiedzy zdoby­tej przez aplikanta oraz opinię kierownika (opieku­na) aplikacji.

Egzamin przeprowadza komisja powo­łana przez kierownika urzędu. Aplikacja może być organizowana dla pracowników 2 lub więcej urzędów na podstawie porozumienia ich kierowników. Aplikacja odbywa się w ustalonym urzędzie. Na czas trwania aplikacji kierownik tego urzędu jest przełożonym służbowym aplikantów.

Wynagrodzenie kierownika

Kierownik aplikacji otrzymuje zryczałtowane wyna­grodzenie w wysokości 15% wynagrodzenia zasad­niczego miesięcznie. W urzędzie, w którym aplika­cję odbywa równocześnie więcej niż 15 aplikantów, kierownik urzędu może powierzyć pracownikowi kierowanie aplikacją bez dodatkowego wynagro­dzenia, zwalniając go jednocześnie od innych obo­wiązków służbowych.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »