REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawody regulowane w Polsce i UE

Zawody regulowane w Polsce i UE. / Fot. Fotolia
Zawody regulowane w Polsce i UE. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zawody regulowane charakteryzują się ścisłym określeniem wymagań kwalifikacyjnych niezbędnych do wykonywania danych czynności zawodowych. W Polsce jest obecnie 347 zawodów regulowanych. Nie zawsze te same zawody są również regulowane w innych państwach UE. Sprawdź listę takich profesji.

Zawody regulowane

Zawód regulowany jest to zespół czynności zawodowych, których wykonywanie jest uzależnione od spełnienia ściśle określonych wymagań kwalifikacyjnych oraz warunków zawartych w krajowych przepisach prawnych. Każde państwo członkowskie samodzielnie określa listę zawodów, które na ich terenie należą do grona zawodów regulowanych.

Autopromocja

Oznacza to, że ten sam zawód może być zawodem regulowanym w jednym państwie członkowskim UE, podczas gdy w innych państwach członkowskich może on być wykonywany bez żadnych ograniczeń administracyjnych.

Wymagania

W dostępie do zawodów regulowanych przed kandydatami do pracy stawiane są rygorystyczne wymogi np.

  • odpowiednie wykształcenie (np. studia wyższe w określonym zakresie),
  • obowiązek zdania egzaminu państwowego lub korporacyjnego, wykazanie się doświadczeniem zawodowym (np. odbyciem stażu),
  • wpis do odpowiedniego rejestru najczęściej potwierdzony weryfikacją umiejętności lub nabyciem uprawnień.

Katalog zawodów deregulowanych

Skutki dla rozwoju gospodarczego

Nadmierne regulacje w dostępie do zawodów skutkują szeregiem negatywnych skutków dla rozwoju gospodarczego, w tym m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • ograniczeniem konkurencji na rynku,
  • wzrostem cen i spadkiem jakości świadczonych usług,
  • zawężeniem możliwości wyboru po stronie konsumenta,
  • ograniczeniem dostępu do usługi dla mniej zamożnych konsumentów,
  • ograniczeniem możliwości szybkiego przekwalifikowania się w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku, możliwości technologiczne czy zmiany w otoczeniu zewnętrzny oraz
  • nadmiarem biurokracji związanej z prowadzeniem właściwych rejestrów.

Zadaj pytanie na FORUM

Przepływ osób w zawodach regulowanych

Źródło: opracowanie własne na podstawie: ec.europa.eu/internal_market/qualifications/regprof/index.cfm?action=homepage

Źródło: opracowanie własne na podstawie: ec.europa.eu/internal_market/qualifications/regprof/index.cfm?action=homepage

Uwolnienie zawodu urbanisty zgodne z konstytucją - TK

Migracja przedstawicieli zawodów regulowanych

Statystyki prowadzone przez Komisję Europejską pokazują, że jesteśmy drugim (po Niemczech – 13%) krajem pod względem migracji przedstawicieli zawodów regulowanych. W Polsce odsetek pracowników zawodów regulowanych, którzy wykonują pracę w innym kraju UE wynosi 10%. Nieco mniej mobilni są Brytyjczycy (8%), Rumuni (7%) i Szwedzi (7%).

Kierunki migracji Polaków

Najczęściej wybieranym krajem migracji jest Wielka Brytania (23%), następnie są: Norwegia (11%), Niemcy (10%), Belgia i Szwajcaria (7%).

Migracje w liczbach

Polskę w sumie opuściło 41 210 przedstawicieli zawodów regulowanych, w tym samym okresie przyjechało 2113 pracowników. Ponad 12 tys. osób, który uzyskały kwalifikacje zawodowe w Polsce wyjechało do Wielkiej Brytanii, 7,5 tys. do Belgii, 6,5 tys. do Niemiec. Do Polski najwięcej specjalistów przyjeżdża z Niemiec – 800, Czech – 230,Wielkiej Brytanii – 180, Irlandii i Hiszpanii – po 100.

Księgowy bez certyfikatu zagrożeniem dla przedsiębiorców

311 zawodów regulowanych w 2011 r.

W Polsce w 2011 r. funkcjonowało 380 zawodów regulowanych i pod tym względem nasz kraj znacznie wyprzedzał inne państwa członkowskie UE. W 2011 roku Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace zmierzającego do wprowadzenia redukcji ograniczeń w dostępnie do zawodów przez deregulację polegającą na ograniczeniu wymogów wykonywania danego zawodu oraz dereglamentację polegająca na zmniejszeniu liczby zawodów regulowanych.

Ustawy deregulacyjne

W wyniku prac nad ustawami deregulacyjnymi wprowadzono stosowne zapisy dotyczące łącznie aż 246 zawodów (w tym w ramach: pierwszej transzy – 51 zawodów, drugiej transzy – 91 zawodów, trzeciej transzy – 104 zawody) Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości dokonuje przeglądu kolejnych zawodów w ramach IV transzy ustawy deregulacyjnej.

347 zawodów regulowanych

Zgodnie z wykazem zawodów regulowanych prowadzonym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego obecnie w Polsce jest 347 zawodów.

Lista zawodów regulowanych

Pełna lista zawodów regulowanych w Polsce jak i pozostałych Państwach członkowskich UE znajduje się w bazie zawodów regulowanych prowadzonej przez Komisję Europejską.

Baza zawodów regulowanych UE >>>

Wyszukiwarka procedur dotyczących zawodów regulowanych >>>

Źródło: biznes.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA