| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zawody regulowane w Polsce i UE

Zawody regulowane w Polsce i UE

Zawody regulowane charakteryzują się ścisłym określeniem wymagań kwalifikacyjnych niezbędnych do wykonywania danych czynności zawodowych. W Polsce jest obecnie 347 zawodów regulowanych. Nie zawsze te same zawody są również regulowane w innych państwach UE. Sprawdź listę takich profesji.

Migracje w liczbach

Polskę w sumie opuściło 41 210 przedstawicieli zawodów regulowanych, w tym samym okresie przyjechało 2113 pracowników. Ponad 12 tys. osób, który uzyskały kwalifikacje zawodowe w Polsce wyjechało do Wielkiej Brytanii, 7,5 tys. do Belgii, 6,5 tys. do Niemiec. Do Polski najwięcej specjalistów przyjeżdża z Niemiec – 800, Czech – 230,Wielkiej Brytanii – 180, Irlandii i Hiszpanii – po 100.

Księgowy bez certyfikatu zagrożeniem dla przedsiębiorców

311 zawodów regulowanych w 2011 r.

W Polsce w 2011 r. funkcjonowało 380 zawodów regulowanych i pod tym względem nasz kraj znacznie wyprzedzał inne państwa członkowskie UE. W 2011 roku Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace zmierzającego do wprowadzenia redukcji ograniczeń w dostępnie do zawodów przez deregulację polegającą na ograniczeniu wymogów wykonywania danego zawodu oraz dereglamentację polegająca na zmniejszeniu liczby zawodów regulowanych.

Ustawy deregulacyjne

W wyniku prac nad ustawami deregulacyjnymi wprowadzono stosowne zapisy dotyczące łącznie aż 246 zawodów (w tym w ramach: pierwszej transzy – 51 zawodów, drugiej transzy – 91 zawodów, trzeciej transzy – 104 zawody) Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości dokonuje przeglądu kolejnych zawodów w ramach IV transzy ustawy deregulacyjnej.

347 zawodów regulowanych

Zgodnie z wykazem zawodów regulowanych prowadzonym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego obecnie w Polsce jest 347 zawodów.

Lista zawodów regulowanych

Pełna lista zawodów regulowanych w Polsce jak i pozostałych Państwach członkowskich UE znajduje się w bazie zawodów regulowanych prowadzonej przez Komisję Europejską.

Baza zawodów regulowanych UE >>>

Wyszukiwarka procedur dotyczących zawodów regulowanych >>>

Źródło: biznes.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK