| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zawody regulowane w Polsce i UE

Zawody regulowane w Polsce i UE

Zawody regulowane charakteryzują się ścisłym określeniem wymagań kwalifikacyjnych niezbędnych do wykonywania danych czynności zawodowych. W Polsce jest obecnie 347 zawodów regulowanych. Nie zawsze te same zawody są również regulowane w innych państwach UE. Sprawdź listę takich profesji.

Migracje w liczbach

Polskę w sumie opuściło 41 210 przedstawicieli zawodów regulowanych, w tym samym okresie przyjechało 2113 pracowników. Ponad 12 tys. osób, który uzyskały kwalifikacje zawodowe w Polsce wyjechało do Wielkiej Brytanii, 7,5 tys. do Belgii, 6,5 tys. do Niemiec. Do Polski najwięcej specjalistów przyjeżdża z Niemiec – 800, Czech – 230,Wielkiej Brytanii – 180, Irlandii i Hiszpanii – po 100.

Księgowy bez certyfikatu zagrożeniem dla przedsiębiorców

311 zawodów regulowanych w 2011 r.

W Polsce w 2011 r. funkcjonowało 380 zawodów regulowanych i pod tym względem nasz kraj znacznie wyprzedzał inne państwa członkowskie UE. W 2011 roku Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace zmierzającego do wprowadzenia redukcji ograniczeń w dostępnie do zawodów przez deregulację polegającą na ograniczeniu wymogów wykonywania danego zawodu oraz dereglamentację polegająca na zmniejszeniu liczby zawodów regulowanych.

Ustawy deregulacyjne

W wyniku prac nad ustawami deregulacyjnymi wprowadzono stosowne zapisy dotyczące łącznie aż 246 zawodów (w tym w ramach: pierwszej transzy – 51 zawodów, drugiej transzy – 91 zawodów, trzeciej transzy – 104 zawody) Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości dokonuje przeglądu kolejnych zawodów w ramach IV transzy ustawy deregulacyjnej.

347 zawodów regulowanych

Zgodnie z wykazem zawodów regulowanych prowadzonym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego obecnie w Polsce jest 347 zawodów.

Lista zawodów regulowanych

Pełna lista zawodów regulowanych w Polsce jak i pozostałych Państwach członkowskich UE znajduje się w bazie zawodów regulowanych prowadzonej przez Komisję Europejską.

Baza zawodów regulowanych UE >>>

Wyszukiwarka procedur dotyczących zawodów regulowanych >>>

Źródło: biznes.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK