| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można poprawić wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę przez wskazanie innej przyczyny tego wypowiedzenia

Czy można poprawić wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę przez wskazanie innej przyczyny tego wypowiedzenia

Wskazanie innej niż pierwotna przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, w sytuacji gdy pierwotna przyczyna jest niekonkretna lub nierzeczywista, nie powoduje konwalidowania (poprawy) wadliwego oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 24 października 2007 r., I PK 116/07).

Skargę kasacyjną od tego wyroku złożył powód. Została ona uwzględniona - Sąd Najwyższy uchylił wyrok apelacyjny i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Uzasadniając wyrok sąd wskazał, że wystąpiło tu oczywiste naruszenie art. 30 § 4 w zw. z art. 45 § 1 k.p. Wskazanie na „zmiany w organizacji pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy” w sposób oczywisty nie wypełniało wymagania sprecyzowania konkretnej i weryfikowalnej przyczyny wypowiedzenia powodowi umowy o pracę. Przyczyna wypowiedzenia powinna być od razu konkretna i jasno sprecyzowana przede wszystkim dla osoby, której to wypowiedzenie dotyczy, tj. dla powoda, niezależnie od tego, że ten dopiero później wystąpił o sprecyzowanie wskazanej mu ogólnikowo przyczyny wypowiedzenia.

Dodatkowo - stwierdził sąd - doprecyzowując na żądanie powoda przyczynę wypowiedzenia mu umowy o pracę, pozwany pracodawca wskazał już inną przyczynę, a mianowicie, że „w związku z likwidacją dotychczasowego stanowiska pracodawca nie widział możliwości dalszego zatrudniania powoda”.

Taka konstrukcyjna wada wypowiedzenia umowy o pracę - brak podania konkretnej i rzeczywistej przyczyny - nie mogła być konwalidowana (inaczej mówiąc - poprawiona) przez precyzowanie ogólnikowo określonej przyczyny. Takie sformułowanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę sprowadza się do wskazania innej (niż pierwotna) przyczyny wypowiedzenia, tj. likwidacji stanowiska pracy powoda i braku możliwości jego dalszego zatrudniania.

Michał Culepa

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »