| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Uchylenie się od skutków prawnych rozwiązania umowy o pracę przez pracownicę w ciąży

Uchylenie się od skutków prawnych rozwiązania umowy o pracę przez pracownicę w ciąży

W Kodeksie pracy kobieta w ciąży podlega szczególnej ochronie. Co do zasady nie można rozwiązać z nią umowy o pracę. Sama pracownica, która złożyła już oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy, może w takiej sytuacji nawet uchylić się od skutków prawnych tego oświadczenia woli.

Pracownica w dniu 12 sierpnia podpisała z pracodawcą porozumienie rozwiązujące umowę o pracę. Strony ustaliły, że umowa ulegnie rozwiązaniu w dniu 12 października. We wrześniu pracownica zaszła w ciążę. Powołując się na błąd oświadczenia woli, chciała uchylić się od skutków swojego oświadczenia woli i wycofać ze złożonego oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Pracodawca jednak nie wyraził na to zgody. Czy jego działanie było zgodne z prawem?

Odpowiedź brzmi - tak. Do wycofania się z porozumienia o rozwiązaniu potrzebna była zgoda pracodawcy.

W omawianym przypadku wycofanie się pracownicy z oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, mogło nastąpić tylko za zgodą pracodawcy, bowiem podpisując porozumienie, kobieta nie była w ciąży, a tym samym nie działała pod wpływem błędu. Znajduje to potwierdzenie w wyroku SN z 05.10.2007 r. (sygn. akt II PK 24/07; publ. LEX 375649). Podobne stanowisko zajął SN w wyroku z 16.06.2009 r. (I PK 17/09; LEX 519275), w którym stwierdził: „Nieskuteczność powoływania się na błąd, jako wadę oświadczenia woli, w sytuacji, w której pracownica zaszła w ciążę już po złożeniu oświadczenia woli zmierzającego do rozwiązania stosunku pracy (o wypowiedzeniu umowy lub o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron) wynika stąd, że istotą błędu, jako wady oświadczenia woli, jest mylne wyobrażenie osoby składającej takie oświadczenie o istniejącym stanie rzeczy. Błąd, w rozumieniu art. 84 k.c. nie odnosi się do mylnego wyobrażenia o zdarzeniach, które mogą dopiero powstać i wywołać przekonanie osoby składającej oświadczenie, że jego wcześniejsze złożenie było decyzją niekorzystną”.

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży zatrudnioną w celu przygotowania zawodowego?

Podstawa prawna:

Art. 84 Kodeksu cywilnego

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »