| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Miejsce handlu na rynku pracy

Miejsce handlu na rynku pracy

Handel generuje ok. 2 mln miejsc pracy, co stanowi ok. 15 proc. wszystkich zatrudnionych. Znacznie więcej osób zatrudnionych jest w handlu detalicznym niż w hurcie i tendencja ta utrwala się: 54,6 proc. w 2000 r. wobec 56,6 proc. w roku 2011. Jakie skutki dla tej grupy pracowników będzie mieć wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę?

Wiele nieporozumień nagromadziło się w kwestii form zatrudnienia w handlu. Przede wszystkim nie jest prawdą, że handel „specjalizuje się” w tymczasowych formach zatrudnienia. Jest wręcz przeciwnie, handel ma jeden z najwyższych wskaźników zatrudnienia na umowę o pracę. Wedle danych GUS w 2011 r. w polskiej gospodarce pracowało 13 9457,7 tys. osób, w tym: 70,3 proc. ogółu pracujących (9 801,9 tys. osób) zatrudnionych było na podstawie stosunku pracy, natomiast 29,0 proc. 94 047,8 tys. osób) to byli pracodawcy i pracujący na własny rachunek. W sekcji „Handel; naprawa pojazdów samochodowych” zaangażowanych było 2 208,3 tys. osób, z czego na podstawie stosunku pracy 71,6 proc. (1 580,3 tys. osób) zaś 28,4 proc. (627,0 tys. osób) to byli pracodawcy i pracujący na własny rachunek. W handlu, mimo znacznej liczby mikro i małych firm, udział pracodawców i pracujących na własny rachunek jest nieco niższy niż w gospodarce narodowej jako całości. Wynika to ze specyfiki pracy małych rodzinnych firmach handlowych (pracodawca/właściciel + pomoc członków rodziny), a także z postępujących procesów integracji w handlu oraz nasilającej się konkurencji.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Bardziej skomplikowana jest sytuacja w zakresie pracy na tzw. pełny etat. Handel jest otwarty na elastyczne formy pracy, do czego zachęca zróżnicowany nurt klientów zarówno w skali dnia, tygodnia, zależnie od sezonów (okresy przedświąteczne). W efekcie w handlu, większy niż w całej gospodarce, jest udział osób niepełnozatrudnionych.

Pracujący w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, w % (opr U Kłosiewicz-Góreckiej, na podst. Rocznik Statystyczny Rzeczpospolitej Polskiej)

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: POHiD

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK