| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wyrok SN z dnia 16 listopada 2004 r. sygn. I PK 23/04

Wyrok SN z dnia 16 listopada 2004 r. sygn. I PK 23/04

Umowa o pracę na czas nieokreślony zawarta z dotychczasowym pracodawcą nie przekształca się w umowę na czas określony u nowego pracodawcy, wskutek zobowiązania się przez niego do zatrudniania pracowników przez oznaczony okres w umowie, na podstawie której nastąpiło przejście zakładu pracy. Przewodniczący SSN Andrzej Kijowski Sędziowie SN:

Przez zawarcie umowy zlecenia zleceniobiorca - Agencja „S."- nie przejęła żadnego długu Telekomunikacji, którym miałaby ewentualnie być gwarancja trzyletniego zatrudnienia po 15 maja 2000 r, bo ta długu tej treści wobec skarżącego nie miała. Sąd Najwyższy w orzekającym składzie podziela pogląd prawny wyrażony w tej materii w wyroku z dnia 4 lutego 1999 r, II UKN 458/98 (OSNAPiUS 2000 nr 6, poz. 251), że w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę na podstawie art. 231 k.p. nie stosuje się art. 519 k.c. w związku z art. 300 k.p. Brak jest bowiem podstaw do traktowania art. 519 k.c. jako przepisu szczególnego w stosunku do art. 231 k.p. Sprawa skutków prawnych przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, w tym także odpowiedzialności za zobowiązania ze stosunku pracy, została uregulowania ustawodawstwem pracy w całości. Stosowanie więc art. 519 k.c. poprzez art. 300 k.p. jest nie tylko zbędne, ale prowadziłoby do wadliwego zastosowania art. 300 k.p.

Mając powyższe na względzie Sąd Najwyższy, stosownie do art. 39313 k.p.c., orzekł jak w sentencji.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK